Aktualności 11 maja 2024

MKOl zaprezentował drużynę uchodźców. Historyczny moment w Paryżu

autor: Adrian Janiuk
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ogłosił skład największej w historii drużyny olimpijskiej dla uchodźców, która zaprezentuje się na igrzyskach w Paryżu. Liczy ona aż 36 sportowców pochodzących z 11 państw. Będzie to pierwszy raz w dziejach, kiedy będą oni rywalizować pod własnym sztandarem.

Reprezentanci z krajów takich jak: Syria, Sudan, Iran i Afganistan wezmą udział w 12 różnych dyscyplinach sportowych. To już trzecie podejście do utworzenia drużyny olimpijskiej dla uchodźców na letnich igrzyskach olimpijskich.

Biorąc udział w igrzyskach olimpijskich, zademonstrujecie ludzki potencjał odporności i doskonałości – oświadczył przewodniczący MKOl, Thomas Bach podczas ogłoszenia drużyny i dodał: – Będzie to przesłanie nadziei dla ponad 100 milionów przesiedleńców na całym świecie – zapewnił Niemiec.

Po raz pierwszy drużyna będzie rywalizować pod własnym godłem. Na igrzyskach olimpijskich w Rio w 2016 roku, Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zezwolił pierwszej drużynie uchodźców na udział, składającą się z 10 sportowców. Ich obecność miała na celu zwiększenie świadomości społecznej, gdy fala uchodźców z Bliskiego Wschodu i innych rejonów dotarła do Europy. Liczne społeczności uciekły przed konfliktami i biedą.

Natomiast na igrzyskach olimpijskich w Tokio 2020 drużyna uchodźców była już znacznie liczniejsza. Składała się z 29 zawodników rywalizujących w 12 różnych dyscyplinach.

Niestety, ogłoszenie drużyny uchodźców na igrzyska w Paryżu zbiegło się w czasie z zawieszeniem lekkoatletki Anjeliny Nadai Lohalith. Pochodząca z Sudanu Południowego lekkoatletka brała udział w dwóch poprzednich edycjach imprezy. Teraz po pozytywnym wyniku testu na obecność zakazanej substancji jest występ w Paryżu jest wykluczony.

fot. olympics.com