Aktualności 28 marca 2024

Louis Vuitton zaprezentował kufry na pochodnie i medale olimpijskie

autor: Adrian Janiuk
Dom mody światowej sławy Louis Vuitton, specjalizujący się w produkcji luksusowych torebek i walizek, zademonstrował kufry przeznaczone do transportu pochodni olimpijskich. Luksusowy francuski dom mody aktywny na rynku od 1854 roku przygotuje również gabloty na medale.

Prezentacja odbyła się w malowniczych historycznych warsztatach w rodzinnym mieście założyciela marki – Anieres-sur-Seine, położonym na obrzeżach Paryża. Pierwszy publiczny pokaz przenośnych kufrów odbędzie się 8 maja w Marsylii, gdzie rozpocznie się ceremonia przekazania olimpijskiego ognia.

Kufry Louis Vuitton zostały zaprojektowane w celu zapewnienia ochrony pochodni podczas ceremonii przekazywania ognia olimpijskiego, jednocześnie umożliwiając jej eksponowanie podczas pokazów. Każdy z futerałów wyposażony jest w okrągłe “wgłębienia” umieszczone zarówno w podstawie, jak i pokrywie, idealnie dopasowane do wrzecionowatego kształtu pochodni. Taki unikalny kształt wewnętrznej struktury został zaprojektowany w celu zabezpieczenia metalowej pochodni przed przesuwaniem się podczas transportu.

Jesteśmy zaszczyceni i niezwykle dumni, że możemy być częścią igrzysk Paryż 2024, marką, która jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo i prezentowanie symboli olimpizmu i paralimpizmu – stwierdził Pietro Beccari, prezes i dyrektor generalny Louis Vuitton.

Kufry, tak samo jak szuflady na medale, utrzymano w tradycyjnej dla marki kolorystyce brązów oraz beżu. Zewnętrzna część każdego z nich została wykończona charakterystycznym płótnem Vuitton w kratkę Damier (wzór zaprojektowano w 1888 r.). Mają także mosiężne narożniki i zamknięcia, gdyż składają się z korpusu głównego i dwóch skrzydeł na zawiasach. Wnętrza wykonane zostały z czarnej skóry, żeby uniknąć zarysowań na powierzchni pochodni i stworzyć efektowne tło w szampańskim kolorze po otwarciu kufra. Szuflady na medale, w dwóch wersjach: na igrzyska i paralimpiadę, są pokryte równie słynnym płótnem marki – tzw. “Monogramem”.

Igrzyska w Paryżu rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 11 sierpnia. Z kolei paralimpiada odbędzie się w dniach 28 sierpnia – 8 września. Ceremonia otwarcia IO, która będzie widowiskiem artystyczno-sportowym, po raz pierwszy w historii odbędzie się nie na głównym stadionie, ale na barkach na Sekwanie.

Stolica Francji po raz trzeci będzie gospodarzem letnich igrzysk. Wcześniej gościła sportowców w 1900 i 1924 r.

fot. Louis Vuitton/X