Aktualności 11 lutego 2024

Ceferin nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję prezydenta UEFA

Aleksander Ceferin ogłosił, że w 2027 roku nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję prezydenta UEFA. 56-letni Słoweniec jest szefem europejskiego futbolu od września 2016 roku.

W kwietniu zeszłego roku, Ceferin objął kadencję, nie napotykając konkurencji. Na początku lutego tego roku prezydent UEFA ogłosił, że w 2027 roku kończy swoją prezydenturę. Poinformował o tym na konferencji prasowej w Paryżu, gdzie odbywał się coroczny Kongres UEFA. Głównym powodem takiej decyzji są względy rodzinne i podjął ją już pół rok temu.

Po jakimś czasie każda organizacja potrzebuje świeżej krwi, ale decyzję podjąłem przede wszystkim dlatego, że od siedmiu lat jestem z dala od rodziny i to potrwa jeszcze trzy lata – powiedział Ceferin i dodał:

Córka niedawno powiedziała mi, że czasem jestem dla niej niczym postać z “Władcy Pierścieni”. Ale mnie nie interesuje pierścień – powiedział Ceferin w przemówieniu do Kongresu.

Ceferin, mający wykształcenie prawnicze, został wybrany siódmym prezydentem UEFA w 2016 roku, zastępując znanego Francuza Michela Platiniego. Jego kadencja była pełna wyzwań, takich jak pandemia, konflikty zbrojne, jak wojna na Ukrainie, oraz próby ustanowienia Superligi przez najpotężniejsze kluby w Europie.