Artykuły 24 grudnia 2022

Szybki powrót po mundialu. Kiedy zmagania wznawiają klubowe rozgrywki?

Kończący się 2022 rok jest dla futbolu wyjątkowy. Wszystko za sprawą zmiany terminu rozgrywania mistrzostw świata. Po raz pierwszy w historii, mundial odbył się w trakcie sezonu, co naturalnie wpłynęło na terminarz topowych europejskich rozgrywek. Kiedy najlepsze ligi wznawiają rywalizacje? 

Wyjątkowy sezon

Organizacja mundialu w Katarze wzbudzała spore kontrowersje. Jedna z nich dotyczyła terminu rozgrywania meczów mistrzostw świata. Turniej rozpoczął się 20 listopada i trwał do 18 grudnia. Wpłynął zatem na najważniejsze europejskie rozgrywki. Ostatnia kolejka fazy grupowej Ligi Mistrzów odbyła się już na początku listopada. Przeważnie miała miejsce w pierwszych dniach grudnia. Władze lig również musiały wprowadzić spore modyfikacje w terminarzu, by zrobić miejsce dla ponad miesięcznej przerwy związanej z mundialem.

Pod koniec sezonu będziemy w stanie przeanalizować, jak rozgrywanie mundialu w trakcie sezonu wpłynęło na całą kampanię i poziom spotkań np. w końcowej fazie rozgrywek. Uczestnicy mistrzostw świata mają niewiele czasu na regenerację, gdyż większość topowych europejskich lig wznawia zmagania jeszcze przed końcem roku. Tradycyjnie najbardziej napięty terminarz jest w Anglii.

Boxing Day i rywalizacja w Sylwestra

Premier League, Puchar Anglii i EFL Cup – na Wyspach terminarz jak zwykle wypełniony jest spotkaniami. Mecze drużyn z najwyższych klas rozgrywkowych wznowiliśmy już 20 grudnia, ale mowa tutaj o spotkaniach Pucharu Ligi Angielskiej, gdzie z racji 1/8 finału rozgrywek, nie wszystkie drużyny z Premier League jeszcze rywalizują.

Pierwsza pomundialowa kolejka w Anglii odbędzie się już 26 grudnia – tradycyjnie w Boxing Day i potrwa zaledwie przez trzy dni, przy czym w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia zobaczymy aż osiem spotkań. Dwa mecze odbędą się 27 grudnia, natomiast kolejkę zamknie spotkanie Leeds z Manchesterem City, które rozegrane zostanie 28 grudnia.

Czy to będzie koniec Premier League na ten rok? Oczywiście, że nie. Jeszcze w grudniu rozegranych zostanie większość, bo aż 8 z 10 spotkań 18. kolejki. Na brak meczów sympatycy angielskiej piłki nie będą mogli zatem narzekać.

Intensywnie również we Francji

Drugi bieg wrzuca również Ligue 1, która wraca do gry 28 grudnia. W tym dniu rozegrane zostaną pierwsze mecze 16. kolejki. Wspominana seria gier potrwa do 29 grudnia. Zawodnicy francuskiej ekstraklasy nie będą mogli sobie pozwolić na sylwestrową przerwę, gdyż już 1 stycznia rozegranych zostanie aż sześć meczów 17. kolejki.

Na początek roku zaplanowano także 1/32 finału Pucharu Francji (6-8 stycznia), co tylko potwierdza, jak napięty jest terminarz najlepszych drużyn Ligue 1.

Nieco luźniej w LaLiga

Ostatnią z pięciu topowych lig wznawiających zmagania przed końcem roku jest LaLiga. Władze hiszpańskiej ekstraklasy zaplanowały 15. kolejkę na dni 29-31 grudnia. Ostatnie dwa spotkania wspomnianej serii gier odbędą się w Sylwestra i wystartują o godzinie 16:15. Przed powrotem ligi, rozegrano również 1/32 finału pucharu, w którą nie zaangażowano jeszcze najlepszych hiszpańskich drużyn takich jak Barcelona czy Real Madryt.

Mecze 1/32 Pucharu Króla odbyły się w dniach 20-22 grudnia. Spotkania rozegrały m.in. Atletico Madryt, Athletic Bilbao czy Real Sociedad.

Na pozostałe ligi trzeba poczekać

Piłkarze Serie A oraz Bundesligi mają więcej czasu po mistrzostwach świata. W przypadku włoskiej ekstraklasy, mecze najbliższej, czyli 16. kolejki odbędą się 4 stycznia. Na początku roku Serie A ma mocno napięty terminarz, gdyż kolejna seria gier rozpocznie się już 7 stycznia i potrwa do 9 stycznia, natomiast w całym miesiącu rozegranych zostanie łącznie pięć kolejek.

Sporo wolnego czasu mają gracze niemieckiej ligi. Bundesliga przygotowała powiem tradycyjną przerwę, która potrwa aż do 20 stycznia. We wspominanym dniu rozegrany zostanie pierwszy mecz 16. kolejki. Niemiecka ekstraklasa rozpocznie mocnym uderzeniem, gdyż mowa o pojedynku RB Lipsk z Bayernem Monachium.

Co z PKO BP Ekstraklasą?

Przerwę zimową ma również PKO BP Ekstraklasa, która związku z mistrzostwami świata w Katarze zakończyła rundę jesienną znacznie wcześniej, gdyż mowa o 13 listopada (poza zaległym meczem Lechia – Górnik z 18 listopada). W zeszłym sezonie polska ekstraklasa wznowiła rywalizację w ramach rundy wiosennej 4 lutego.

W trwającej kampanii będzie to nieco wcześniej, ponieważ pierwsze dwa mecze 18. kolejki odbędą się 27 stycznia.

Spoglądając zatem na pięć topowych europejskich lig, warto w najbliższych dniach skierować swoją uwagę przede wszystkim na Anglię oraz Francję, gdzie od razu po wznowieniu rozgrywek wrzucany jest drugi bieg. Z kolei w styczniu, sporo spotkań rozegranych zostanie we Włoszech.

Najspokojniej jest natomiast w Bundeslidze, gdzie kluby mogą myśleć o świętach oraz zabawie sylwestrowej, a następnie zaczną przygotowywać się do wznowienia rywalizacji.