16.12.2024 00:50

Minister Nitras o rekomendacji prezydenta do MKOl: powinien zrezygnować i poprzeć Włoszczowską

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wyraził opinię, że w sytuacji, w której Polski Komitet Olimpijski (PKOl) zarekomendował prezydenta Andrzeja Dudę jako kandydata do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), najbardziej honorowym rozwiązaniem byłaby rezygnacja prezydenta i poparcie Mai Włoszczowskiej.

Udostępnij
Sławomir Nitras
Autor zdjęcia: Pressfocus.pl

Nitras stwierdził, że prezydent Duda ma tak samo małe kompetencje do bycia członkiem MKOl, jak Radosław Piesiewicz do pełnienia funkcji prezesa PKOl.

Według ministra sportu, wybór Piesiewicza na prezesa był możliwy głównie dzięki wsparciu Jacka Sasina oraz prezydenta Dudy. Nitras zasugerował, że decyzja ta zapadła za zamkniętymi drzwiami w Pałacu Prezydenckim, gdzie przedstawiano działaczom wizję potencjalnych korzyści finansowych. Jego zdaniem obecne działania Piesiewicza są formą „rewanżu” wobec prezydenta.

Minister zarzucił Dudzie, że przez swoje postępowanie stał się obiektem drwin i utrudnia drogę Mai Włoszczowskiej, która przez lata rozwija swoją karierę w MKOl i była bliska uzyskania stałego członkostwa. Nitras wskazał również, że za całą sytuację odpowiedzialność ponosi Piesiewicz, który miał przekonać prezydenta do tej nominacji.

Zapytany o możliwe rozwiązania, Nitras odparł, że obecne zamieszanie to wynik błędnych decyzji, z którymi odpowiedzialni muszą sobie poradzić. Podkreślił, że najlepszym wyjściem byłoby publiczne wycofanie się Andrzeja Dudy z kandydatury i przeproszenie Mai Włoszczowskiej. W jego opinii formalne wsparcie dla Włoszczowskiej byłoby najbardziej godnym rozwiązaniem, umożliwiając jej dalsze reprezentowanie Polski w strukturach MKOl.

PKOl podjął decyzję o rekomendacji prezydenta Dudy podczas posiedzenia, na którym zabrakło jednej trzeciej członków zarządu. Druga kadencja Andrzeja Dudy na stanowisku prezydenta zakończy się w sierpniu 2025 roku.

Dotychczas ostatnim stałym przedstawicielem Polski w MKOl była Irena Szewińska, która pełniła tę funkcję od 1998 roku aż do swojej śmierci w 2018 roku. Obecnie kraj reprezentuje Maja Włoszczowska, pełniąc funkcję w Komisji Zawodniczej do 2028 roku. Nitras zwrócił uwagę, że byli członkowie tej komisji mają szansę na stałe członkostwo w MKOl, czego przykładem są Daniela Hrbekova i Sarah Walker.

W teorii możliwe jest, aby dany kraj posiadał więcej niż jednego przedstawiciela w MKOl, jednak dotychczas z takiego przywileju korzysta jedynie pięć państw: Niemcy, USA, Chiny, Ukraina oraz Argentyna. Członkowie MKOl wybierani są na ośmioletnie kadencje z możliwością ich przedłużenia, a granica wieku pełnienia tej funkcji wynosi 70 lub 80 lat, w zależności od daty nominacji.

Ostateczna decyzja o członkostwie zapada na Sesji MKOl, a pierwsze możliwe głosowanie w sprawie kandydatury Andrzeja Dudy odbędzie się najwcześniej w lutym 2026 roku podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Mediolanie.

Udostępnij
Adrian Janiuk

Adrian Janiuk