Aktualności 1 marca 2024

Otwarto Muzeum Historii Klubu Industrii Kielce

Gwizdek legendarnego trenera, osobista charakterystyka zawodników, umowa pierwszego trenera, elementy kibicowskich opraw, ale też medale i puchary z tym najcenniejszym za zwycięstwo Ligi Mistrzów na czele - to tylko niektóre eksponaty, które można podziwiać od Muzeum Historii Klubu Industrii Kielce.

W środę 28 lutego odbył się wernisaż Muzeum Historii Klubu. Powstało ono z inicjatywy władz Industrii Kielce. Skromna uroczystość odbyła się na parterze Hali Legionów przy Wall of Fame, czyli klubowej ścianie sław. W tym momencie znajduje się tam ponad 60 gwiazd z nazwiskami zasłużonych dla klubu działaczy, trenerów i zawodników.

Ten klub to sukcesy, które cieszyły i porażki, które bolały. To trzy hale – przy ulicach Jagiellońskiej, Krakowskiej i wreszcie Bocznej, dzisiaj Drogosza. Przez te wszystkie lata klub miał wiele nazw, ale dla wielu zawsze to była Iskra. Pamiętać należy nie tylko te obecne sukcesy, ale też mistrzostwa wywalczone w hali przy ul. Krakowskiej, historyczny pierwszy awans do Ligi Mistrzów. Przeszliśmy wiele, ale Iskra trwa nadal i jest to zasługa i sukces nas wszystkich – powiedział do zgromadzonych Paweł Papaj, wiceprezes Industrii Kielce.

W wernisażu wzięli udział m.in. pierwszy trener w historii klubu Wacław Mozer, byli wybitni zawodnicy jak Andrzej Tłuczyński, Radosław Wasiak, Piotr Grabarczyk. Byli też m.in. Stefan Tatarek, bramkarz drużyny, która po raz pierwszy w 1975 roku wywalczyła awans do najwyższej klasy rozgrywkowej, wieloletni działacz klubowy Andrzej Jung,

Na apel o przekazywanie cennych pamiątek związanych z historią szczypiorniaka w Kielcach odpowiedziało tak wiele osób, że łącznie w gablotach znajduje się ok. 600 eksponatów.

Podczas wernisażu przedstawiciele Związku Piłki Ręcznej w Polsce przyznali Certyfikaty za Zasługi dla Piłki Ręcznej. I tak brązowe odznaki otrzymali Anna Benicewicz-Miazga, Agnieszka Piotrowska, Agnieszka Żak. Srebrne odznaki Dorota Białek-Sołtys, Rafał Badura, Marek Fender, Zygmunt Kamys, Monika Knapik, Mariola Kubuś, Zbigniew Orliński, Krzysztof Paluch, Włodzimierz Rezner, Marta Rosińska, Piotr Rozpara, Roman Wołowiec. Z kolei Złotą Odznakę otrzymali Marek Przybylski, Tomasz Rosiński, Jarosław Sieczka, Marek Smolarczyk i Wojciech Zielonko.

Gabloty muzealne znajdują się we wnękach w korytarzach pod trybunami Hali Legionów. Wśród tych najbardziej pokazywanych artefaktów są umowa pierwszego trenera Wacława Mozera datowana na 1 września 1965, co jest dowodem na to, że klub powstał właśnie tego dnia. Oprócz tego zwiedzający zobaczyć mogą m.in. gwizdek legendarnego szkoleniowca Edwarda Strząbały, piłkę, którą grano w klubie w latach 60. ubiegłego wieku, ale też wiele koszulek, elementy kibicowskich opraw, szaliki, zapiski trenerskie pokazujące zagrywki taktyczne, historyczne zdjęcia, wycinki z prasy, medale, trofea i puchary z tym najcenniejszym w historii klubu –  za zwycięstwo EHF Ligi Mistrzów w 2016 roku.

Muzeum nie powstałoby bez sponsorów oraz partnerów klubu. Podziękowano Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, firmom Opara Budownictwo, DWA, Creo Concept, Dzieją oraz Kieleckiej Fabryce Mebli.

fot. Industria Kielce