Aktualności 15 listopada 2023

Zaprezentowano oficjalną piłkę meczową UEFA EURO 2024

W środę zaprezentowano oficjalną piłkę turnieju mistrzostw Europy 2024. Futbolówka firmy Adidas został nazwany "Fussballiebe", co w potocznym tłumaczeniu znaczy "Miłość do piłki nożnej".

Piłka Adidas Euro 2024 została stworzona w dominującej bieli, udekorowanej trójkątnymi wzorami w odcieniach czarnym, żółtym, czerwonym i zielonym. Zarówno logo Euro 2024, jak i logo Adidas na powierzchni piłki, prezentują się w kolorze niebieskim. Te barwy nawiązują do udziału 24 reprezentacji w turnieju, a przesłaniem mistrzostw jest stworzenie przyjaznego miejsca, gdzie każdy może poczuć się mile widziany, celebrując swoją różnorodność.

Układ paneli na piłce o nazwie “Fussballiebe” zdaje się być inspirowany układem “Al Rihla” (co po arabsku oznacza “podróż”), stworzonym na potrzeby mundialu 2022 w Katarze. Jednak firma Adidas wprowadziła dodatkowe zakrzywione sekcje na powierzchni, nadając piłce unikalny charakter.

Najtańsza wersja piłki będzie dostępna za 20 euro, natomiast oryginalna, pełnowymiarowa kosztować będzie około 150 euro.

To wyjątkowe, że po raz pierwszy oficjalną piłkę mistrzostw Europy zaprojektowano na potrzeby turnieju w 1972 roku. Euro 2024 będzie dziesiątym turniejem, który będzie korzystał z dedykowanego produktu tego rodzaju.

UEFA EURO 2024 odbędzie się w dniach 14 czerwca – 14 lipca 2024 r. w dziesięciu miastach-gospodarzach w Niemczech: Berlinie, Kolonii, Dortmundzie, Düsseldorfie, Frankfurcie, Gelsenkirchen, Hamburgu, Lipsku, Monachium i Stuttgarcie. Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o turnieju finałowym.

fot. UEFA