Aktualności 28 października 2023

Na mundial powstanie gigant w Maroko. Drugi największy stadion na świecie

autor: Adrian Janiuk
Maroko potwierdziło, że zbuduje nowy ogromny stadion, drugi co do wielkości na świecie. Nowy obiekt będzie gościł mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2030 roku.

Nowy stadion, który będzie znajdował się w pobliżu Casablanki, będzie mógł pojemność 113 tysięcy miejsc, co czyni go drugim co do wielkości na świecie po Rungrado Primero de Mayo w Pjongczangu w Korei Północnej, o pojemności 114 tysięcy widzów.

Nowy stadion reprezentacji Maroka będzie kosztował 500 milionów euro. Za projekt odpowiedzialni są hiszpańscy architekci Cruz i Ortiz, którzy zaprojektowali m.in. stadion Metropolitano Atletico Madryt. Dzięki temu stadionowi Maroko ma nadzieję pokonać Hiszpanię i Portugalię w rywalizacji o finał mundialu.

Maroko, Hiszpania i Portugalia będą gospodarzami 101 meczów mistrzostw świata, a Urugwaj, Paragwaj i Argentyna będą gospodarzami po jednym spotkaniu otwarcia.

Przywódca tego północnoafrykańskiego kraju, król Mohammed VI ucieszył się z tej wiadomości, podkreślając, że decyzja Komitetu Wykonawczego FIFA potwierdza rosnącą pozycję Maroka w światowym futbolu.

Po pięciu nieudanych próbach (1994, 1998, 2006 i 2026) zostania gospodarzem mundialu wiadomość, że Maroko spełni swoje piłkarskie plany, została bardzo pozytywnie przyjęta przez obywateli kraju.