Aktualności 11 września 2023

Rekordowe lato! Transferowe eldorado trwa

autor: Adrian Janiuk
Raport FIFA International Transfer Snapshot potwierdził rekordowe wydatki podczas okna transferowego w połowie tego roku. Firma audytowa Deloitte skrupulatnie wyliczyła, o ile został pobity rekord transferowy w Premier League.

Dane pokazują, że między 1 czerwca, a 1 września 2023 roku przeznaczono łącznie 7,36 miliarda dolarów na transfery. Stanowi to wzrost o aż 47,2% w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Same angielskie kluby wydały w niedawno zakończonym oknie transferowym 2,36 miliarda funtów. Przekroczyło to zeszłoroczny rekord wynoszący 1,92 mld. Czołowe kluby z Premier League w ostatnim momencie przeznaczyły aż 255 milionów funtów.

Angielska Premier League zajęła pierwsze miejsce na liście w okresie połowy 2023 roku pod względem wydatków na opłaty transferowe (1,98 miliarda dolarów), liczby przychodzących transferów (449) i liczby wychodzących transferów (514) – powiedział Emilio Garcia Silvero, dyrektor generalny ds. Prawnych i Zgodności w FIFA i dodał:

Natomiast Niemcy zajęły pierwsze miejsce pod względem przychodów z opłat za transfery (1,11 miliarda dolarów). To pierwszy raz w historii, kiedy kluby z jednego związku otrzymały ponad miliard dolarów tylko w okresie transferów w połowie roku – wyznał działacz FIFA.

Z kolei jak wynika z danych firmy Deloitte, kluby z Arabii Saudyjskiej tego lata wydały na transfery 957 milionów dolarów. To więcej niż wydatki w czterech z pięciu czołowych lig europejskich. Zasobniejszym portfelem wykazały się jedynie kluby z Premier League.

W wyniku sukcesu mistrzostw świata kobiet w Australii i Nowej Zelandii, piłka nożna kobiet zanotowała rekordowe wydatki w wysokości trzech milionów dolarów. Oznacza to wzrost o 140,8% w porównaniu z rokiem minionym.

fot. pressfocus.pl