Aktualności 30 sierpnia 2023

Spotify Camp Nou z prestiżową nagrodą

autor: Adrian Janiuk
Stadion Spotify Camp Nou, choć jeszcze nie powstał to już zdobył Międzynarodową Nagrodę Architektoniczną 2023 roku. "Równowaga między zachowaniem istoty oryginalnego budynku, przejrzystością i więziami z lokalnymi mieszkańcami oraz miastem są kluczowymi czynnikami tego wyróżnienia" - czytamy w uzasadnieniu.

Projekt przyszłego Spotify Camp Nou autorstwa IDOM, Nikken Sekkei i b720 jest jednym ze zwycięskich projektów tegorocznej edycji Międzynarodowej Nagrody Architektonicznej (IAA). Muzeum Architektury i Wzornictwa Chicago – Athenaeum oraz Europejskie Centrum Architektury, Sztuki i Wzornictwa ogłosiły zwycięskie projekty, z których jednym z nich jest nowy stadion FC Barcelona. Szczególnie doceniono projekt Spotify Camp Nou za zachowanie oryginalnej koncepcji oraz jednocześnie podtrzymano integrację z miastem i okolicą.

W szczególności ten odnowiony projekt ma na celu znalezienie równowagi między zachowaniem i wzmocnieniem istoty projektu Medios, Soteras i García-Barbón, który został odsłonięty w 1957 roku. Atutami obiektu były otwartością, przejrzystością i powiązaniem z miastem, a zwłaszcza dzielnicą Les Corts. Tak opisano nowy projekt w pierwotnej propozycji Nikkena Sekkeiego i Pascuala-Ausio Arquitectesa z 2016 roku.

Projekt obejmuje również ambitny remont architektoniczny w celu wzmocnienia tożsamości Barçy, związek z katalońską tradycją, architekturą oraz przebudowę przestrzeni wewnętrznych. Wszystko w celu poprawy komfortu, dostępności i bezpieczeństwa widzów. W ten sposób zostanie jeszcze bardziej uwolniony potencjał finansowy.

Kompleksowa transformacja Spotify Camp Nou sprawi, że stanie się on największym stadionem w Europie, mogącym pomieścić 104 tysiące widzów. Projekt charakteryzuje się zachowaniem struktury dwóch oryginalnych trybun z 1957 roku. Ponadto dodana zostanie nowa struktura do trzeciej kondygnacji, a także nastąpi wprowadzenie dwóch poziomów na trybunie gości. Co ciekawe, zostaną zadaszone wszystkie miejsca siedziące.

Przyszły Spotify Camp Nou będzie wyposażony w najnowocześniejsze technologie, dwa ekrany 360 stopni na drugim i trzecim poziomie oraz trzy tablice wyników wideo o wymiarach 26×9 metrów, które zapewnią widzom nowe wrażenia. Ulepszony zostanie również system bezpieczeństwa i kontroli dostępu. Do tego możliwości oferowane przez łączność 5G zostaną w pełni wykorzystane.

Nagrody IAA jest jedną z najbardziej prestiżowych statuetek na świecie w swojej dziedzinie. Międzynarodowa Nagroda Architektoniczna jest w gronie najstarszych międzynarodowych nagród i należą do najbardziej zasłużonych w uznawaniu doskonałości projektów na całym świecie. W 2023 roku do konkurs przystąpiło ponad 750 propozycji.

Oficjalna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 15 września na Akropolu w Grecji. Wystawa nagrodzonych projektów zatytułowana „Miasto i świat” odbędzie się również w Contemporary Space Athens 1 października.

fot. FC Barcelona