Aktualności 22 sierpnia 2023

Adidas zaprezentował oficjalną piłkę Ligi Mistrzów. To hołd dla kultowego hymnu

autor: Adrian Janiuk
Firma Adidas zaprezentowała oficjalne piłki meczowe na sezon 2023/24 Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Mistrzów UEFA Kobiet. Inspiracją przy produkcji nowych futbolówek był kultowy hymn Champions League, który znają wszyscy piłkarscy kibice na świecie.

Nowa oficjalna piłka jest zainspirowana przedmeczowym hymnem, który rozbrzmiewa na stadionach na początku każdego meczu. Nowy projekt oddaje hołd kultowym symfoniom i niezastąpionym uczuciom ekscytacji i oczekiwania, które towarzyszą piłkarzom i kibicom w momencie odgrywania hymnu.

Na metalicznym, srebrnym tle, męska wersja oficjalnej piłki meczowej integruje pojedynczą literę z błyskawicznie rozpoznawalnym tekstem – “The Champions” – na każdej z dwunastu gwiazdek w bogatym stylu kaligrafii. Wizualne reprezentacje muzycznych dźwięków piosenki wplecione są w gwiazdy, w uderzającym królewskim fiolecie, czerwieni i błękicie – kolorach specjalnie wybranych do reprezentowania piłkarskiej rodziny rywalizującej o upragnione trofeum Ligi Mistrzów UEFA.

Wprowadzenie hymnu UEFA Women’s Champions League w sezonie 2021/22 zapoczątkowało nową erę tych rozgrywek. Żeby uczcić ten moment, nowy projekt zawiera słowa piosenki w dwóch przyciągających wzrok panelach gwiazd piłki – tworząc unikalny okrągły wzór tekstowy w kolorze jasnopomarańczowym. Pozostałe dziesięć gwiazdek ma falisty fioletowo-różowy nadruk, stworzony przy użyciu tych samych słów z hymnu – “The Champions”, ale znacznie powiększony, aby stworzyć abstrakcyjny i przyciągający uwagę wygląd.

Hymn Ligi Mistrzów UEFA jest ścieżką dźwiękową rozgrywek od 1992 roku i został napisany przez angielskiego kompozytora i absolwenta Royal College of Music, Tony’ego Brittena. Trzyminutowy utwór, wykonywany przez Royal Philharmonic Orchestra i śpiewany przez Academy of Saint Martin in the Fields Chorus, składa się z dwóch krótkich zwrotek i słynnego refrenu, z tekstem w trzech oficjalnych językach UEFA: angielskim, francuskim i niemieckim.

Hymn UEFA Women’s Champions League został opracowany przez globalną agencję muzyczną MassiveMusic we współpracy z UEFA. Ostateczna wersja, która rozbrzmiewa na stadionach w całej Europie. Jest wykonywany przez Groot Omroepkoor (holenderski chór radiowo-telewizyjny), z tekstem również w trzech językach.

W ubiegłym sezonie zostaliśmy rozpieszczeni dwoma turniejami, które po raz kolejny udowodniły to, jak wyjątkowe są Liga Mistrzów UEFA i Liga Mistrzów Kobiet UEFA, jako widowiska piłkarskie. Z biegiem lat hymn stał się bardzo wyczekiwanym momentem przedmeczowego rytuału, który wyznacza scenę dla pokazów piłki nożnej na najwyższym poziomie. Kiedy rozbrzmiewa, wywołuje niepowtarzalną emocjonalną reakcję zawodników i kibiców – generując poczucie prestiżu i podekscytowania. Tak więc, w przypadku oficjalnych piłek meczowych na ten sezon, chcieliśmy uczcić ważne miejsce, jakie te utwory zajmują w grze – powiedział Matthew Davidson, szef marketingu marki Adidas działu zajmującego się piłką nożną.

Piłki są zoptymalizowane, aby sprostać wymaganiom nowoczesnej gry, wykorzystując szereg technologii Adidas. W tym teksturę powierzchni PRISMA, która zapewnia najlepszym graczom precyzję na piłce. Zewnętrzna powłoka teksturowa, którą można znaleźć na wszystkich oficjalnych piłkach meczowych UEFA Champions League i UEFA Women’s Champions League, zapewnia pewny chwyt i kontrolę nad piłką. Z kolei termicznie łączona bezszwowa konstrukcja sprawia, że piłki zachowują optymalny kształt, aby zapewnić najwyższą wydajność na boisku.

Trwająca współpraca firmy Adidas z Common Goal sprawi, że jeden procent z całej globalnej sprzedaży piłek – w tym tych najnowszych modeli – przyczyni się do wsparcia poprawy bytu najbiedniejszych społeczności na całym świecie. Inicjatyw ta napędza trwałe zmiany społeczne dla niedostatecznie obsługiwanych społeczeństw, pomagając stworzyć lepszą i bardziej integracyjną przyszłość poprzez piłkę nożną.

Nowe oficjalne piłki meczowe Ligi Mistrzów będzie można kupić od 22 sierpnia w sklepach Adidas oraz w wybranych salonach detalicznych oraz online na stronie internetowej: https://www.adidas.com/football-balls.

fot. news.adidas.com