Aktualności 14 sierpnia 2023

Sąd ukarał Cyfrowy Polsat za wyłączenie kanałów w czasie Euro 2016. Wielomilionowa grzywna

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał prawie 35-milionową grzywnę (34,92 mln złotych) nałożoną na Cyfrowy Polsat. Jest to konsekwencja tego, że operator w trakcie Euro 2016 wyłączył ze swojej oferty dwa niemieckie kanały pokazujące mecze z turnieju Euro 2016.

W lutym 2022 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał karę grzywny w wysokości 34,92 mln zł nałożoną na Cyfrowy Polsat przez prezesa UOKiK. Turniej Euro 2016 w całości był pokazywany przez Cyfrowy Polsat w kanałach Polsat Sport 2 i Polsat Sport 3, do których dostęp trzeba było wykupić poza abonamentem. Mistrzostwa Europy sprzed siedmiu lat były także transmistowane za pośrednictwem innych platform satelitarnych oraz operatorów kablowych.

Co ciekawe, u wielu operatorów satelitarnych i kablowych były dostępne niemieckie kanały ZDF oraz Das Erste. Te stacje pokazywały wszystkie mecze Euro 2016 bez dodatkowych opłat. Pojawiły się głosy niezadowolenia wśród klientów Cyfrowego Polsatu, którzy skierowali skargi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów związane z pakietem z transmisjami Euro 2016.

Związane były one ze sposobem informowania o warunkach dostępu do tych transmisji. Chodzi przede wszystkim o wprowadzanie w błąd, co do dostępności Polsat Sport 2 i Polsat Sport 3 w ramach pakietów. Ponadto pojawiły się zarzuty, co do jakości transmisji należącej do firmy platformy internetowej Ipla oraz utrudnianie dostępu do niemieckich kanałów ZDF i Das Erste.

Po wnikliwej analizie i postępowaniu UOKiK orzekł, że Cyfrowy Polsat w trakcie trwania Euro 2016 usunął te dwa niemieckie kanały z listy stacji wyświetlających się po wybraniu na dekoderze opcji automatycznego wyszukiwania. Abonenci nie zostali o tym wcześniej poinformowani.

Docierały do nas wówczas sygnały, że konsumenci są rozżaleni, bo Cyfrowy Polsat dokonał zmian bez uprzedzenia. Naszym zdaniem umyślnie utrudniał dostęp do transmisji, aby skłonić konsumentów do skorzystania z oferty spółki. Jeśli zależało im na meczach, mogli się zdecydować zapłacić za dostęp do transmisji – powiedział Marek Niechciał, ówczesny prezes UOKiK-u.

Pod koniec 2019 roku UOKiK zadecydował, że Cyfrowy Polsat naruszył zbiorowe interesy konsumentów i obciążył firmę karą o łącznej wysokości 34,92 mln zł. Sąd zgodził się ze stanowiskiem UOKiK i podtrzymał tę decyzję.

fot. Cyfrowy Polsat