Aktualności 24 czerwca 2023

Nie żyje znany rosyjski miliarder. Był współwłaścicielem jednej z firm bukmacherskich

Nie żyje Siergiej Karszkow, założyciel kontrowersyjnego bukmachera 1XBet.

Tajemnicza śmierć rosyjskiego miliardera. Biznesmen z Rosji, Siergiej Karszkow zmarł w tajemniczych okolicznościach w szwajcarskiej klinice. Powodem alergia na kontrast, która nie przekonuje wszystkich zainteresowanych jego śmiercią.

Siergiej Karszkow był współzałożycielem firmy bukmacherskiej 1xBet, zmarł w wieku 42 lat w Szwajcarii. 1xBet współpracuje jako sponsor z klubem FC Barcelona. W przeszłości kooperowali również z Liverpool FC oraz z Chelsea, ale te umowy zerwano z uwagi na brak brytyjskiej licencji dla 1xBet.

W 2019 r. dziennikarze Sunday Times odkryli, że 1XBet m.in.: oferowało zakłady na dziecięce zawody, a także promowało “kasyno Pornhub“, w którym krupierki występowały topless. Gdy te informacje ujrzały światło dzienne współpracę z bukmacherem zakończyły wyżej wspomniane Liverpool i Chelsea.

Miliarder był ścigany przez Interpol, miał na koncie wyroki za oszustwa hazardowe. Działalność 1xBet była zakazana od 2014 w Rosji, po zaostrzeniu kontroli nad rynkiem bukmacherów. Jednak przez kolejne 5 lat Karszkow organizował nielegalne zakłady, mieszkając i mając konta bankowe na Cyprze.

Uważa się, że wzbogacił się o co najmniej 63 miliardy rubli. Sam Karszkow twierdził, że nie jest właścicielem ani dyrektorem 1xBet, ale jedynie konsultantem marketingowym firmy. Wcześniej znano go z pracy w agencji ds. zwalczania cyberprzestępczości w obwodzie briańskim.

O śmierci Karszkowa poinformował jego przyjaciel, Pavel Muntyan. Przedwczesne odejście młodego miliardera miała spowodować rzadka reakcja alergiczna na kontrast, podany przy okazji badania rezonansem magnetycznym. Na skutek komplikacji mężczyzna zapadł w śpiączkę, a jego życia nie uratowano. Karszkow zmarł w szwajcarskiej klinice. Mężczyzna był na celowniku rosyjskich władz nie tylko ze względu na działalności bukmacherską. Gdy zaczęła się wojna w Ukrainie, Karszkow zwrócił się na swoim Twitterze do Rosjan i Ukraińców, pisząc, że “życzy wszystkim pokoju“.