Aktualności 22 maja 2023

San Diego dołączy do MLS

Liga MLS ogłosiła, że nowy klub z San Diego dołączy w 2025 roku jako 30. organizacja do rozgrywek.

Rozszerzenie rozgrywek MLS

Komisarz Don Garber ogłosił, że klub z San Diego zostanie 30. zespołem uczestniczącym w rozgrywkach piłkarskich MLS. Nowy zespół rozpocznie udział w lidze w 2025 roku i będzie występował na oddanym do użytku w 2022 roku Snapdragon Stadium, mieszczącym 35 tysięcy widzów. Klub z Kalifornii wygrał rywalizację o ostatnie wolne miejsce w lidze z organizacją z Las Vegas, która również chciała dołączyć do MLS.

Rekordowy koszt zakupu miejsca w lidze

Ogłoszone właśnie poszerzenie ligi oznacza, że od 2005 roku dołączyło do rozgrywek 19 nowych klubów. Według szacunków amerykańskich mediów koszt zakupu ostatniego dostępnego miejsca w lidze sięgnął rekordowej kwoty 500 milionów dolarów amerykańskich. To tylko potwierdza rozwój komercyjny MLS w ostatnich latach. Jeszcze w 2019 roku organizacja Charlotte FC zapłaciła 325 milionów dolarów amerykańskich. Zaś w 2007 roku cena dołączenia do rozgrywek w przypadku Toronto FC wyniosła tylko 10 milionów dolarów amerykańskich.

Potwierdzeniem rozwoju MLS jest także 85% wzrost średniej wartości klubów, który osiągnął wartość 579 milionów dolarów amerykańskich. Według Forbes pierwszym klubem, który osiągnął wartość miliarda dolarów został Los Angeles FC.