Aktualności 9 marca 2023

Tenisiści i tenisistki z Rosji zagrają na tegorocznym Wimbledonie

Inwazja Rosji na Ukrainę wpłynęła na niektóre decyzje w świecie sportu. Dla przykładu, organizatorzy Wimbledonu postanowili zakazać tenisistom oraz tenisistkom z Rosji i Białorusi gry na turnieju w 2022 roku. Pod naciskiem otoczenia, zakaz zostanie wycofany, choć organizatorzy cały czas będą spoglądać na zawodników i zawodniczki z tych regionów. 

Wimbledon bez tenisistów z Rosji i Białorusi

W porównaniu z wieloma innymi turniejami, organizatorzy Wimbledonu bardzo poważnie podeszli do inwazji Rosji na Ukrainę i postanowili zakazać gry tenisistom oraz tenisistkom z Rosji i Białorusi. Ta odważna decyzja nie została jednak przyjęta pozytywnie przez środowisko.

Efekty był taki, iż Wimbledon 2022 nie zaliczał się do rankingów ATP i WTA. Spora grupa graczy potępiła decyzję organizatorów i stanęła w obronie wykluczonych zawodników.

Wimbledon zmienia zasady

Jak informuje Daily Mail, organizatorzy Wimbledonu ugięli się pod presją i znieśli zakaz gry rosyjskich oraz białoruskich tenisistów i tenisistek na tegorocznym Wimbledonie. Według wspomnianego źródła, zawodnicy i zawodniczki z obu wspomnianych krajów będą jednak pod lupą organizatorów.

W przypadku jakichkolwiek manifestacji sugerujących poparcie Władimira Putina, tenisista lub tenisistka zostanie natychmiastowo wyrzucona z turnieju. Ponadto będą oczywiście grać pod neutralną flagą.