Aktualności 13 stycznia 2023

System VAR obecny w rozgrywkach z udziałem Lecha Poznań

Powrót do europejskich pucharów dopiero za miesiąc. Już teraz jednak Lech Poznań i pozostali uczestnicy Ligi Konferencji dostali dobre informacje z UEFA. Wiosną w rozgrywkach na dobre zagości system VAR!

VAR dla Ligi Konferencji

Poprzednia edycja była debiutancką dla nowych rozgrywek w kalendarzu UEFA. Liga Konferencji nieźle się przyjęła, ale była trochę po macoszemu traktowana przez europejską centralę. M.in. można było tak wywnioskować przez “embargo” na system VAR. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić mecze ligowe bez tego udogodnienia dla sędziów. Tymczasem w trzecim europejskim pucharze arbitrzy musieli radzić sobie bez niego. Dopiero półfinały i finał doczekały się takiej oprawy.

W tym sezonie miało być podobnie. System VAR nie był obecny w fazie grupowej czy eliminacjach. Jednak już od 1/16 finału Ligi Konferencji wchodzi do użycia. To oznacza, że wszystkie mecze tej rundy, a także kolejnych będą miały pomoc z wozu VAR. Dzięki temu przebieg wiosennych gier powinien być sprawiedliwszy i zgodny z literą przepisów.

Lech wraca 16 lutego

Dokładnie 16 lutego odbędą się pierwsze mecze 1/16 finału Ligi Konferencji Europy. Mamy nadzieję, że system VAR będzie jak najmniej obecny do końca rozgrywek. Warto jednak pamiętać, że być może polski zespół skorzysta z jego pomocy. Lech Poznań na początek czeka rywalizacja z norweskim Bodo/Glimt. Pierwszy mecz odbędzie się na dalekiej północy Norwegii. Rewanż tydzień później w Poznaniu. Zwycięzca tej pary trafi do 1/8 finału.