Aktualności 4 stycznia 2023

La Liga ukarała Barcelonę za nieprawidłowości przy kontraktach Alvesa, Araujo i Christiansena

autor: Mateusz Mazur
Jak poinformował dziennikarz "Ara", Sergi Escudero, Barça została trzykrotnie ukarana za przekroczenie zasad finansowego fair play La Liga. Katalończycy zostali zobowiązani do uiszczenia grzywny w wysokości 800 000 euro. 

Barcelona ukarana

Według doniesień Sergiego Escudero, sankcje dotyczyły trzech przypadków z sezonu 2021/22. Chodzi o nie zastosowanie się do limitu wynagrodzeń przy zakontraktowaniu Daniego Alvesa, a także za nieprawidłowości przy transferze duńskiego środkowego obrońcy Andreasa Christensena, który trafił do Katalonii jako wolny agent, po rostaniu z Chelsea. La Liga uważa także, że “Duma Katalonii” naruszyła zasady fair play przy przedłużeniu kontraktu środkowego obrońcy Ronalda Araújo. Wartość trzech kar nałożonych na FC Barcelonę wyniosła w sumie 800 000 euro.

Katalończycy odwołali się od kar nałożonych przez La Liga do komisji drugiej instancji ds. licencji RFEF, organu, który do tej pory był odpowiedzialny za ocenę tego typu kwestii. Co ciekawe, mechanizm ten może ulec zmianie w najbliższym czasie, po ostatnim spotkaniu przedstawicieli władz i klubów La Liga w Dubaju, na którym FC Barcelona nie zdecydowała się pojawić.

Zmiany w dźwigniach finansowych

“Ara” donosi również, że nadchodzą zmiany w kwestii dźwigni finansowych. La Liga pozwoli co prawda Barcelonie lub innym klubom na aktywowanie dźwigni (sprzedaż aktywów klubowych), ale tylko 5% kwoty będzie mogło być wykorzystane na podpisanie i przedłużenie kontraktów z zawodnikami. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy składnik aktywów, który ma zostać sprzedany, jest nową gałęzią działalności. Wtedy klub będzie miał prawo do wykorzystania całości dodatkowego dochodu.