Aktualności 29 grudnia 2022

Rusza turniej United Cup! Reprezentacja Polski zmierzy się z Kazachstanem i Szwajcarią

W dniach 29 grudnia - 8 stycznia po raz pierwszy w historii rozegrany zostanie tenisowy turniej United Cup. Wśród reprezentacji, które wezmą w nim udział nie zabraknie Polski.

Pierwsza edycja United Cup

Obecna edycja United Cup będzie premierową w przypadku tego turnieju. Gospodarzem oraz jednym z organizatorów będzie Australia. W rozgrywkach udział weźmie osiemnaście drużyn, a wśród nich znajdzie się Polska, która na przełomie roku w Brisbane zmierzy się z Kazachstanem oraz Szwajcarią. Pula nagród będzie wynosi 15 mln dolarów, a ponadto tenisiści będą mogli zdobyć punkty do rankingów ATP oraz WTA.

Początek turnieju wyznaczono na 29 grudnia. Wspominane osiemnaście reprezentacji podzielono na sześć grup po trzy w każdej z nich. Zwycięzcy grup awansują do kolejnej rundy, gdzie będą mierzyć się o przepustkę do półfinałów. Wielki finał odbędzie się w Sydney 8 stycznia.

Grupy pierwszej edycji United Cup:

  • Grupa A (Perth): Grecja, Belgia, Bułgaria
  • Grupa B (Brisbane): Polska, Szwajcaria, Kazachstan
  • Grupa C (Sydney): USA, Niemcy, Czechy
  • Grupa D (Sydney): Hiszpania, Australia, Wielka Brytania
  • Grupa E (Brisbane): Włochy, Brazylia, Norwegia
  • Grupa F (Perth): Francja, Chorwacja, Argentyna

Kto zagra dla reprezentacji Polski?

Polskę reprezentować będą Iga Świątek, Magda Linette, Weronika Falkowska, Alicja Rosolska, Hubert Hurkacz, Kacper Żuk, Daniel Michalski oraz Łukasz Kubot. Biało-czerwonych prowadzić będą Agnieszka Radawańska oraz Dawid Celt.

Według zasad organizatorów turnieju, zawodniczki i zawodnicy z pierwszej dziesiątki rankingów otrzymają 200 tysięcy dolarów za sam udział w turnieju – w przypadku reprezentacji Polski ta informacja dotyczy Igi Świątek. O braku szczęścia może mówić Hubert Hurkacz, który w momencie zgłoszenia składu, znalazł się na 11. miejscu w rankingu ATP.

Grupowe pojedynki z udziałem reprezentantów Polski odbędą się 31 grudnia i 1 stycznia. Jako pierwsza na kort wyjdzie Iga Światek, która zagra z Julią Putincewą. Transmisje z kortów United Cup będzie można śledzić w Telewizji Polskiej.