Aktualności 24 grudnia 2022

Sport nie znosi próżni. Co nas czeka w okresie świąteczno-noworocznym?

Przygotowujemy się do wigilijnego stołu. Już myślimy o spotkaniach rodzinnych, a także planach na Sylwestra. Choć okres świąteczno-noworoczny jest przede wszystkim czasem odpoczynku, to nie oznacza to, że nie mamy do czynienia z ważnymi wydarzeniami sportowymi. Nie zabraknie piłki nożnej, skoków narciarskich czy darta. 

Powrót klubowego futbolu

Rozgrywanie mistrzostw świata w trakcie sezonu powoduje, iż klubowa piłka musi zmierzyć się z bardzo napiętym terminarzem. Piłkarze, którzy zagrali na mundialu nie mogą pozwolić sobie na dłuższe wakacje. Jeszcze przed końcem tego roku do gry wracają trzy topowe europejskie ligi.

Najbardziej napięty terminarz ma tradycyjnie Premier League, gdzie ponownie zobaczymy sporo spotkań w Boxing Day, czyli święta przypadającego na 26 grudnia. Ciekawie zapowiadają się przede wszystkim mecze Arsenalu z West Hamem i Leicester z Newcastle. Ponadto zmierzą się Brentford z Tottenhamem czy Aston Villa z Liverpoolem. Łącznie w Boxing Day rozegranych zostanie siedem potyczek, a dokończenie 17. kolejki nastąpi w dniach 27-28 grudnia.

Jak to bywa w Premier League, zawodnicy muszą przygotować się na błyskawiczną regenerację, gdyż kolejna seria gier wystartuje już 30 grudnia. W tym dniu warto przede wszystkim zwrócić uwagę na spotkanie Liverpoolu z Leicester. W Sylwestra rozegranych zostanie aż sześć meczów. Z kolei w Nowy Rok, Tottenham powalczy z Aston Villą, a Nottingham z Chelsea.

Mocno napięty jest również terminarz Ligue 1. Francuska ekstraklasa wznowi zmagania 28 grudnia. W tym dniu zobaczymy sześć potyczek w ramach 16. kolejki. W Nowy Rok wystartuje natomiast 17. seria gier, która zostanie dokończona 2 stycznia. Jedną kolejkę gier rozegra z kolei LaLiga, która rozpocznie zmagania 29 grudnia, a rywalizacja w ramach 15. serii gier potrwa do Sylwestra.

Turniej Czterech Skoczni

Tradycyjnie w ostatnie dni roku rozpocznie się Turniej Czterech Skoczni. Dla polskich kibiców 71. edycja zapowiada się bardzo ciekawie, gdyż świetnie sezon 2022/2023 rozpoczął Dawid Kubacki – aktualny lider Pucharu Świata, który ma już na swoim koncie aż cztery zwycięstwa. Mowa o dwóch triumfach w Wiśle, wygranej w Titisee-Neustadt i zwycięstwie w Engelbergu. Sam turniej powinien stać na bardzo wysokim poziomie, gdyż w dobrej dyspozycji są Anze Lanisek, Stefan Kraft i Egner Halvor Granerud.

Nie zapominajmy również o drugim polskim skoczku, który również jest w czołówce. To Piotr Żyła, zajmujący obecnie piątą lokatę w klasyfikacji generalnej. 35-latek już dwukrotnie stawał na podium w tym sezonie. Mowa o trzecich lokatach w Engelbergu oraz Ruce. Nieco gorzej na starcie sezonu radzi sobie Kamil Stoch, ale warto pamiętać, że to trzykrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni, który dobrze zna skocznie w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku i Bischofshofen.

Turniej Czterech Skoczni rozpocznie się 29 grudnia z tradycyjny konkursem w Garmisch-Partenkirchen w Nowy Rok oraz końcem zmagań 6 grudnia w Bischofshofen.

Mistrzostwa świata w Darcie

Od 15 grudnia trwa najważniejszy turniej roku w darcie, organizowany w Alexandra Palace w Londynie. Mowa oczywiście o PDC Worlds Darts Championship, w którym biorą udział najważniejsi zawodnicy na świecie, tacy jak Gerwin Price, Peter Wright, Michael van Gerwen czy Michael Smith. Nie brakuje również Polaków. Do turnieju zakwalifikował się Sebastian Białecki, który niestety zakończył już przygodę z mistrzostwami świata. Jest również Krzysztof Ratajski.

Najważniejsze etapy turnieju przypadają na końcówkę grudnia oraz początek stycznia. Ćwierćfinały odbędą się w Nowy Rok, półfinały 2 stycznia, natomiast triumfatora całego turnieju poznamy 3 stycznia.

Amerykańskie rozgrywki

Jeśli ktoś ma problemy ze snem lub jest wielkim sympatykiem amerykańskich rozgrywek to pomocną dłoń tradycyjnie wyciągają NBA, NHL oraz NFL. Żadna ze wspominanych lig nie zawiesza zmagań na okres świąteczno-noworoczny. Mecze NBA odbędą się zarówno 24, jak i 25 oraz 26 grudnia, a także w Sylwestra i Nowy Rok.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku NFL, gdzie 16. kolejka rozpocznie się 23 grudnia i potrwa do 27 grudnia. Kolejna seria gier wystartuje natomiast 30 grudnia i potrwa do 3 grudnia z przerwą w Sylwestra. Mnóstwo spotkań czeka na nas również w NHL. Z tą różnicą, iż zmagania potrwają do 24 grudnia godzin porannych z przerwą do 28 grudnia, ale już w Sylwestra oraz Nowy Rok rozegranych zostanie mnóstwo spotkań. Nie zabraknie także słynnego już Winter Classic, czyli meczu na świeżym powietrzu. Spotkanie odbędzie się 2 stycznia w Fenway Park W Bostonie, gdzie Boston Bruins zagrają z Pittsburg Penguins.

Spoglądając zatem na wszystkie najważniejsze wydarzenia sportowe, jakie odbędą się w okresie świąteczno-noworocznym, emocji nie powinno zabraknąć. Dla polskich kibiców najważniejszy wydaje się przede wszystkim Turniej Czterech Skoczni, w którym liczy na świetne występy Dawida Kubackiego, Piotra Żyły i Kamila Stocha.

Do rywalizacji wrócą również klubowe rozgrywki piłkarskie, dzięki czemu kibice futbolu będą mogli porównać poziom mundialu z najlepszymi europejskimi ligami.