Aktualności 6 grudnia 2022

FIFA rozważa zmianę formatu na Mistrzostwa Świata w 2026 roku

Obecne Mistrzostwa Świata w piłce nożnej są prawdopodobnie ostatnimi, w których udział wzięły 32 reprezentacje. Wobec powiększenia się uczestników do 48 zespołów, FIFA rozważa zmianę formatu Mistrzostw Świata w 2026 roku.

Mistrzostwa Świata w 2026 roku odbędą się w trzech krajach – Stanach Zjednoczonych, Meksyku oraz Kanadzie. Najważniejszą zmianą będzie powiększenie liczby drużyn biorących udział w turnieju do 48. Obecnie na Mundialu występują 32 drużyny.

Jaki będzie format Mistrzostw Świata?

FIFA rozważa trzy możliwości zmiany formatu rozegrania Mistrzostw Świata. Wobec zwiększonej liczby drużyn korekta formatu jest nieunikniona.

Pierwsza koncepcja to podział na aż 16 grup po 3 zespoły w każdej. Wówczas awans do fazy play-off otrzymałyby po dwie najlepsze drużyny. Taki format oznaczałby, że niektóre zespoły rozegrałby na Mistrzostwach Świata raptem po dwa spotkania.

Druga opcja to podział na 12 grup po 4 zespoły w każdej. Awans do fazy pucharowej uzyskiwałyby po dwie drużyny oraz kilka najlepszych trzecich miejsc. W tej koncepcji zachowane byłoby rozegranie co najmniej trzech meczów na Mundialu przez każdą reprezentację.

Najwięcej kontrowersji wzbudza trzecia koncepcja, według której turniej zostałby podzielony na dwie części po 24 reprezentacje. W obu częściach drużyny byłby rozbite na 6 grup po 4 zespoły w każdej. Wygrani obu części turnieju spotkałyby się w wielkim finale całej imprezy.

Oficjalna decyzja FIFA będzie ogłoszona w najbliższych tygodniach.