Aktualności 16 listopada 2022

Niefortunna wypowiedź byłego szefa argentyńskiego związku: “Niemcy to rasa nadludzi”

autor: Mateusz Mazur
Niefortunna wypowiedź byłego prezesa Argentyńskiego Związki Piłki Nożnej wywołała niemałą burzę w światowych mediach. Działacz nazwał bowiem Niemców rasą nadludzi. O co dokładnie chodziło? 

Kontrowersyjna wypowiedź

Historia nauczyła nas, że w świecie wszechobecnych mediów społecznościowych należy zwracać szczególną uwagę na wypowiadane publicznie słowa. Na własnej skórze przekonał się o tym były szef argentyńskiej federacji, Mauricio Macri, który na antenie jednej ze stacji telewizyjnych określił Niemców mianem… nadludzi.

Macri użył tego zwrotu w kontekście nadzwyczaj dobrych wyników reprezentacji Niemiec na mistrzostwach świata: – Traktuję Niemców jako kandydatów do złota na tegorocznych mistrzostwach świata. Nigdy nie można ich skreślać, bo to rasa nadludzi – wypalił podczas transmisji na żywo. Ze względu na historię II wojny światowej należy jednak uznać tę wypowiedź za co najmniej… bardzo niefortunną.

Macri przeprasza

Wypowiedź byłego szefa argentyńskiego związku spotkała się z błyskawiczną reakcją osób związanych z organizacjami działającymi na rzecz pamięci ofiar holocaustu. Na Macriego posypała się fala krytyki, a część osób wprost oskarżyła go o poglądy zbieżne z tymi, propagowanymi przez nazistów.

Argentyńczyk postanowił się dzisiaj zreflektować i przeprosić za swoje słowa: – Wczoraj mówiąc o mundialu i oczywiście odnosząc się wyłącznie do niepodważalnych umiejętności piłkarskich reprezentantów Niemiec, użyłem bardzo nieodpowiednich słów, które przywodzą na myśl najczarniejsze karty w historii ludzkości. Chciałem więc oficjalnie to wyjaśnić i przeprosić – oświadczył Macri na Twitterze.