Aktualności 11 listopada 2022

Gareth Southgate: “Są rzeczy, o których piłkarze powinni głośno mówić”

autor: Mateusz Mazur
Kilka dni temu FIFA zwróciła się do drużyn biorących udział w mundialu z kontrowersyjnym apelem. Do oświadczenia Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej odniósł się selekcjoner reprezentacji Anglii – Gareth Southgate. 

Apel FIFA

Mundial w Katarze od samego początku wzbudza wiele kontrowersji. W związku z tym politycy, aktywiści i osoby związane z futbolem zwracają się do piłkarzy, którzy pojawią się na katarskich boiskach, by wyrazili sprzeciw wobec zasad politycznych i religijnych, panujących w tym kraju.

Widmo potencjalnego skandalu zaniepokoiło Międzynarodową Federację Piłkarską, która kilka dni temu zwróciła się z apelem, by zawodnicy skupili się na sportowej rywalizacji i unikali zabierali głosu w kwestiach niezwiązanych z futbolem. Oświadczenie FIFA spotkało się z niezadowoleniem środowiska, które uznało, że jest ono skandaliczne.

Piłkarze zabiorą głos

Z podobnego założenia wychodzi selekcjoner reprezentacji Anglii, Gareth Southgate, który uważa, że piłkarze pozostaną obojętni na prośby FIFA: – Zawsze zabieraliśmy głos, kiedy uważaliśmy, że jest to właściwe i nie sądzę, że to się zmieni – mówi selekcjoner Anglików.

– Chcielibyśmy skoncentrować się na piłce nożnej, ponieważ wyjazd na mistrzostwa świata to niewiarygodny zaszczyt i przywilej. Dla graczy jest to ważny moment. Nikt nie chce, aby zepsuło go myślenie o rzeczach poza boiskiem, ale zdajemy sobie sprawę, że te rzeczy istnieją i piłkarze powinni je mówić o nich głośno, gdy zostaną o to poproszeni – dodał Southgate.