Aktualności 10 listopada 2022

Kanał TVP Sport na YouTube przejęty przez hackerów

autor: Mateusz Mazur
Przykra niespodzianka czekała w środowy wieczór na widzów kanału TVP Sport na YouTube. Okazało się bowiem, że stacja padła ofiarą cyberprzestępców, którzy zmienili nazwę konta, usunęli materiały wideo i udostępnili transmisję zachęcającą do inwestycji w kryptowaluty. 

Kanał TVP Sport przejęty

Kanał TVP Sport na YouTube został w środę przejęty przez cyberprzestępców. Nazwę “TVP Sport” zmieniono na “Twitter”, usunięto wszystkie materiały wideo, a na kanale dostępna była jedynie transmisja, poprzez którą hackerzy zachęcali do inwestowania w kryptowaluty. Do uwiarygodnienia całego procederu wykorzystano wizerunek Elona Muska.

O tym, że kanał “Twitter” należał wcześniej do TVP Sport mogliśmy się przekonać wchodząc w zakładkę społeczność, gdzie wciąż dostępne były wpisy zamieszczone przez stację. Cyberprzestępcy wyrządzili więc całkiem sporo szkód. Wciąż nie wiadomo jednak, w jaki sposób udało im się przejąć kontrolę nad kanałem.

Kanał zniknął z sieci

W czwartek (10.11) kanał zniknął z sieci. Może mieć to związek z działaniami TVP, które podjęło odpowiednie kroki w celu odzyskania kontroli nad swoim medium. Wspomniał o tym dziennikarz stacji, Paweł Baran, który napisał, że TVP jest w kontakcie z Google i YouTube w celu przywrócenia sytuacji do normy.

Na ten moment kanał TVP Sport wciąż pozostaje jednak niedostępny i trudno jest przewidzieć, kiedy będzie mógł wznowić działalność.