Aktualności 22 września 2022

Startują Mistrzostwa Świata w siatkówce kobiet. Jak będzie wyglądać turniej w Polsce i Holandii?

Już w piątek wystartują Mistrzostwa Świata w siatkówce kobiet. Gdzie zostanie rozegrana impreza? Z jakim systemem rozgrywek będziemy mieć do czynienia? Które mecze odbędą się w Polsce? Zapraszamy do zapoznania się z zapowiedzią całej imprezy.

Gdzie odbędą się Mistrzostwa Świata w siatkówce kobiet?

Kobiecy Mundial będzie kolejną dużą imprezą, która zawita do Polski. Po raz ostatni turniej podobnej rangi u pań gościł w naszym kraju w 2019 roku – wówczas Polska wspólnie z Turcją, Słowacją oraz Węgrami zorganizowała EuroVolley. Teraz Mistrzostwa Świata zostały rozdzielone na Polskę oraz Holandię, z tym, że to właśnie w kraju Beneluksu odbędą się najważniejsze mecze imprezy.

Jeśli chodzi o Polskę, to mecze w naszym kraju będą odbywać się w trzech miastach – do Gdańska oraz Łodzi zawitają fazy grupowe, natomiast w Gliwicach będziemy gościć ćwierćfinalistów oraz półfinalistów imprezy. Większa część meczów odbędzie się w Holandii, a konkretnie w Arnhem, Rotterdamie oraz Apeldoorn, gdzie przewidziano walkę o medale. Uwagę z pewnością może zwracać to pierwsze miasto, w którym spotkania rozgrywane będą na piłkarskim stadionie Vitesse.

Wszystkie areny zmagań Mistrzostw Świata 2022 w siatkówce kobiet:

 • GelreDome (Arnhem, stadion piłkarski Vitesse) – faza grupowa
 • Ahoy Arena (Rotterdam) – druga faza grupowa
 • Omnisport Arena (Apeldoorn) – ćwierćfinały, półfinał i mecze o medale
 • Ergo Arena (Gdańsk) – faza grupowa
 • Atlas Arena (Łódź) – faza grupowa i druga faza grupowa
 • Arena Gliwice (Gliwice) – ćwierćfinały i półfinał

Skład wszystkich grup Mistrzostw Świata 2022 w siatkówce kobiet:

 • Grupa A: (Arnhem) Holandia, Włochy, Belgia, Portoryko, Kamerun, Kenia.
 • Grupa B (Arnhem, Gdańsk): Polska, Turcja, Dominikana, Korea Południowa, Tajlandia, Chorwacja.
 • Grupa C (Arnhem, Łódź): USA, Serbia, Niemcy, Bułgaria, Kanada, Kazachstan.
 • Grupa D (Arnhem): Brazylia, Chiny, Japonia, Kolumbia, Argentyna, Czechy.

Gdzie zagrają biało-czerwone?

W których miastach swoje mecze będą rozgrywać polskie siatkarki? Tutaj niestety musimy przejść do pierwszego absurdu związanego z tymi Mistrzostwami. Mecze grupy B, w której występować będą biało-czerwone przewidziano w Gdańsku, z wyjątkiem… pierwszej kolejki zmagań. Polskie siatkarki wezmą udział w meczu otwarcia całej imprezy przeciwko Chorwacji, ale odbędzie się on w Arnhem. Pozostałe drużyny z grupy B także muszą udać się z Holandii, by rozegrać tam jeden mecz i za trzy dni pojawić się w Trójmieście.

Próbujemy zrozumieć tę decyzję, ale cóż… trudno znaleźć logiczne wytłumaczenie. Niemniej, otwarcie Mistrzostw Świata zaplanowano na piątek (tj. 23 września) – wówczas na obiekcie Vitesse Polska zmierzy się z Chorwacją, a dopiero po tym starciu do gry wejdą Holenderki, które zagrają z Kenią. Nie jest to jednak jedyna niespodzianka, bowiem grupa C z udziałem USA, Kazachstanu, Niemiec, Bułgarii, Serbii oraz Kanady połowę swoich meczów także zagra w Arnhem, a potem przeniesie się do Łodzi.

Wracając do Polek, to pozostałe spotkania z udziałem biało-czerwonych odbędą się już w Gdańsku. Tam od wtorku (27 września) do soboty (1 października) nasze siatkarki zagrają z Tajlandią, Koreą Południową, Dominikaną oraz szlagierowe starcie z Turcją.

Plan meczów reprezentacji Polski:

 • Piątek, 23 września: 18:00 Polska – Chorwacja (Arnhem)
 • Wtorek, 27 września: 20:30 Polska – Tajlandia (Gdańsk)
 • Środa, 28 września: 20:30 Polska – Korea Południowa (Gdańsk)
 • Czwartek, 29 września: 20:30 Polska – Dominikana (Gdańsk)
 • Sobota, 1 października: 20:30 Polska – Turcja (Gdańsk)

Awans do drugiej fazy grupowej uzyskają cztery spośród sześciu drużyn w grupie B. Ta faza rozgrywek przeniesie się do Łodzi i potencjalne mecze biało-czerwonych w tej rundzie odbędą się od 4 do 8 października.

Plan meczów drugiej fazy grupowej:

 • Wtorek, 4 października (Łódź)
 • Środa, 5 października (Łódź)
 • Piątek, 7 października (Łódź)
 • Sobota, 8 października (Łódź)

Gdzie polskie siatkarki zagrają w przypadku awansu do ćwierćfinału? Faza pucharowa z udziałem naszej reprezentacji zaplanowana jest w Gliwicach. Potencjalny mecz 1/4 finału z udziałem Polski odbędzie się 11 października, a już później przewidziano półfinał.

Plan meczów fazy pucharowej:

 • Wtorek, 11 października (Gliwice) – ćwierćfinał
 • Środa, 12 października (Gliwice) – półfinał

W przypadku gry o brązowy lub srebrny medal – czego bardzo życzymy – trzeba będzie przenieść się do Apeldoorn. Co ciekawe, starcia o trzecie miejsce oraz finał przewidziano na sobotę, a nie jak zazwyczaj, na niedzielę.

Plan meczów finałowych:

 • Sobota, 15 października (Apeldoorn) – mecz o 3. miejsce oraz finał

Jaki będzie system rozgrywek Mistrzostw Świata Kobiet?

Kolejna siatkarska impreza oznacza kolejny system rozgrywek. Niedawno, podczas Mistrzostw Świata mężczyzn zmieniono format turnieju, a wywołał on sporo kontrowersji. Teraz, podczas turnieju pań będziemy mieć do czynienia z zupełnie innym systemem, w którym wrócono między innymi do rozgrywania drugiej fazy grupowej. Jak zatem dokładnie będzie wyglądała impreza w Polsce i Holandii? Postaramy się to przedstawić krok po kroku.

 • W Mistrzostwach Świata Kobiet udział weźmie 24 drużyny. Zostały one podzielone na cztery grupy (od A do D) po sześć zespołów. Przepustkę do drugiej fazy grupowej uzyskają cztery najlepsze drużyny z każdej z grup. Reprezentacje z miejsc 5. i 6. zakończą swój udział w Mistrzostwach Świata
 • Cztery najlepsze drużyny z grup A oraz D utworzą grupę E (osiem zespołów). Cztery najlepsze drużyny z grup B i C utworzą grupę F (osiem zespołów).
 • Wyniki z pierwszej fazy pomiędzy awansującymi zespołami będą zaliczane w drugiej fazie grupowej.
 • W drugiej fazie grupowej (grupy E i F) awans do ćwierćfinałów wywalczą po cztery najlepsze zespoły. Reprezentacje z miejsc 5, 6, 7 oraz 8. zakończą swój udział w Mistrzostwach Świata.
 • Po drugiej fazie grupowej osiem najlepszych drużyn spotka się ze sobą w ćwierćfinale i rozpocznie się faza pucharowa turnieju.

Jaka jest największa różnica pomiędzy Mundialem kobiet, a niedawno rozgrywanymi Mistrzostwami Świata mężczyzn? Zespoły, które znajdą się w czołowej czwórce imprezy rozegrają aż dwanaście meczów, tymczasem u panów ta liczba wynosiła jedynie siedem. Niemniej, irytować może ponowna zmiana systemu, co nie pomaga w promocji dyscypliny. Władze FIVB wydają się jednak tego zupełnie nie rozumieć.

CZYTAJ TAKŻE: Tydzień od zakończenia siatkarskich Mistrzostw Świata mężczyzn. “Dziwne losowania i zmiany systemu gry to jeden z największych kłopotów tej dyscypliny”

Gdzie obejrzeć mecze Polek?

Prawa do transmisji meczów Mistrzostw Świata w siatkówce kobiet posiada Polsat Sport. To właśnie słoneczna stacja pokaże na swoich kanałach sportowych sto procent spotkań turnieju łącznie ze studiem oraz ekskluzywnymi materiałami ze wszystkich aren zmagań. Mecze Polek oraz starcie finałowe będzie można także zobaczyć na otwartych kanałach Telewizji Polskiej, która zagwarantowała sobie sublicencję.

***

Przed nami kolejna duża impreza sportowa, która odbędzie się w Polsce. Poza nadziejami na sukces sportowy, liczymy, że i tym razem organizatorzy po naszej stronie będą w stanie udźwignąć zadanie i przez najbliższe trzy tygodnie kibice w Polsce będą mogli cieszyć się siatkówką na najwyższym poziomie. Podczas trwania turnieju zapraszamy także na nasze łamy, gdzie będziemy na bieżąco informować o najistotniejszych wydarzeniach.