Aktualności 13 września 2022

Ekstraliga: Zmiany w żużlowym regulaminie na kolejny sezon

Do końca ligowego sezonu 2022 w polskim żużlu już tylko cztery mecze. Finały w trzech klasach rozgrywkowych oraz spotkanie o brąz w Ekstralidze. Dzisiaj poznaliśmy najważniejsze zmiany regulaminowe na rozgrywki 2023.

Prekontrakty skończą transferową fikcje?

Co nas czeka w najbliższym sezonie? Kilka zmian, które wpłyną na pewno na budowę kadr zespołów, a także na samą rywalizacje na torze. Ponadto pojawią się zmiany ułatwiające życie klubom. Ekstraliga postanowiła pójść po rozum do głowy w kontekście podpisywania umów z zawodnikami. Zarówno przy przedłużaniu kontraktów, jak i transferach pomiędzy klubami.

Do tej pory podpisywać można było umowy jedynie w trakcie okienka transferowego: od 1 do 14 listopada. To jednak była czysta fikcja. Zawodnicy ogłaszali swoje pozostanie w konkretnych klubach znacznie wcześniej. Podobnie zresztą sprawa wyglądała w przypadku transferów. Oficjalnie nie mogli potwierdzić przejścia z klubu X do klubu Y, ale całe środowisko wiedziało, gdzie pojadą największe gwiazdy w kolejnych rozgrywkach. Teraz pojawią się prekontrakty. Co to?

Prekontrakty, czyli kontrakty przedwstępne, będą od przyszłego roku obowiązywały we wszystkich trzech ligach żużlowych w Polsce. Od 15 czerwca będzie można podpisywać takie dokumenty zarówno ze swoimi zawodnikami, jak również z reprezentantami innych klubów, których będzie się chciało pozyskać na zasadach transferowych.

W ciągu trzech dni od daty podpisania przez klub i zawodnika, prekontrakt będzie należało zgłosić do organu zarządzającego danymi rozgrywkami, których będzie dotyczył. Wzór kontraktu przedwstępnego będzie określał podstawowe obowiązki zawodnika i klubu. Klubom i zawodnikom ułatwi to prowadzenie oficjalnych rozmów – czytamy na stronie ligi. Warto dodać, że prekontrakty będą obligować kluby i zawodników do podpisania właściwych umów w okienku transferowym. Jego daty pozostały niezmienne.

Zawodnik U24 liczony do limitu zmieni wiele

Ekstraliga i I liga mają te same przepisy. II liga nieco się różni, choć od nowego sezonu także dołączy do przepisu z zawodnikiem U24 i od razu dojdzie do jednej kluczowej zmiany. Sezon 2022 jest pierwszym, w którym obowiązywał przepis dotyczący konieczności stawiania na zawodnika U24 w podstawowym składzie. Mógł to być Polak lub obcokrajowiec. W przypadku krajowych zawodników nie liczyli się oni do wymaganego regulaminem minimum dwóch biało-czerwonych w podstawowym składzie. Teraz już będą zaliczani. Dzięki temu takie kluby jak Motor Lublin czy GKM Grudziądz będą miały łatwiej. Dominik Kubera czy Norbert Krakowiak nie będą “blokować” miejsca obcokrajowcom. Kluby będą mogły postawić zatem na trzech obcokrajowców w podstawowym składzie.

Jest jednak mały haczyk. Wówczas zawodnik U23, jadący jako rezerwowy pod numerami 8/16 będzie musiał być Polakiem, by zastępować polskich zawodników w podstawowym składzie. Jeśli będzie obcokrajowcem, wówczas może zastąpić tylko przyjezdnych.

Juniorzy zostają po staremu

Nie zmienią się przepisy dotyczące juniorów. Ekstraliga i I liga nadal pozostaje wyłącznie polem dla polskich młodzieżowców. Jednego juniora zagranicznego będą mogły mieć nadal kluby drugoligowe. Co ciekawe zlikwidowana zostaje instytucja gościa w 2. Lidze Żużlowej. To oznacza, że tylko zawodnicy na stałe będący w kadrach drużyn będą mogli jeździć w meczach ligowych. Mowa o transferach definitywnych, jak i wypożyczeniach czasowych.

Fot. Robert Romaniuk