Aktualności 25 sierpnia 2022

Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej już w styczniu. Na jakich arenach odbędą się mecze?

Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej zbliżają się wielkimi krokami. Już na początku przyszłego roku (12 - 29 stycznia) Szwecja oraz Polska będą gościć najlepsze reprezentacje globu. Gdzie dokładnie odbędą się spotkania tej imprezy? Zapraszamy na przegląd wszystkich aren, na których zagoszczą topowi szczypiorniści z całego świata.

Tele2 Arena (Sztokholm)

Tele2 Arena w Sztokholmie jest zdecydowanie największą areną Mistrzostw Świata w piłce ręcznej. To obiekt wielofunkcyjny, na którym podczas meczów piłkarskich może zasiadać nawet 30 tysięcy widzów, a swoje mecze rozgrywały tam m. in. zespoły Hammarby (w 2020 roku ten zespół grał na tym obiekcie przeciwko Lechowi Poznań) oraz Djurgarden. Na spotkania Mistrzostw Świata przeznaczone dla kibiców ma zostać ponad 20 tysięcy miejsc, a Tele2 Arena będzie gościć najważniejsze mecze imprezy – ćwierćfinały, półfinały oraz finał.

Scandinavium (Göteborg)

Grupowymi rywalami Szwedów będzie Brazylia, Republika Zielonego Przylądka oraz Urugwaj, a te mecze reprezentacji Trzech Koron odbędą na hali Scandinavium w Göteborgu. Obecna impreza będzie już drugimi Mistrzostwami Świata, które zagoszczą na tym obiekcie – premierowa wizyta Mistrzostw Świata w szczypiorniaku miała tam miejsce w 2011 roku. Jednocześnie jest to najstarszy obiekt ze wszystkich, na których zagoszczą Mistrzostwa Świata – został on ukończony jeszcze w 1971 roku i wówczas stał się największą krytą areną w Europie Północnej. W hali Scandinavium rozegrane zostaną wszystkie mecze reprezentacji Szwecji w pierwszej i drugiej (w przypadku awansu) fazy grupowej.

Malmö Arena (Malmö)

Drugim największym obiektem Mistrzostw Świata będzie hala w Malmö. Tamtejsza arena może pomieścić niespełna 13 tysięcy kibiców. Podczas Mistrzostw Świata w piłce ręcznej w 2011 roku była to główna hala zmagań i to właśnie w niej rozegrano mecz o 3. miejsce oraz finał pomiędzy Francją a Hiszpanią. Teraz odbędą się tam mecze pierwszej i drugiej rundy fazy grupowej, ale bez udziału współgospodarzy imprezy, Szwecji.

Kristianstad Arena (Kristianstad)

Jednym ze skromniejszych obiektów podczas tych Mistrzostw Świata będzie hala w Kristianstad, która może pomieścić niespełna 5 tysięcy widzów. Kristianstad Arena – podobnie jak Scandinavium i Malmö Arena – jest obiektem, na którym gościły już rozgrywki Mistrzostw Świata w piłce ręcznej jedenaście lat temu. Ponadto doskonale znają go fani klubowej piłki ręcznej, bowiem swoje spotkania regularnie rozgrywa tam zespół IFK Kristianstad, który w ostatnich latach mierzył się z polskimi zespołami przy okazji rozgrywek Ligi Mistrzów EHF. Podczas najbliższego czempionatu zagoszczą tam rozgrywki grupy D, w której zmierzą się Węgry, Korea Południowa, Islandia oraz Portugalia.

Husqvarna Garden (Joenkoeping)

Grupę G, w której zagrają Egipt, USA, Chorwacja oraz Maroko, będzie gościć Husqvarna Garden w Joenkoeping, która może pomieścić do 7 tysięcy widzów. Na co dzień swoje mecze rozgrywa tam hokejowa drużyna Husqvarna Vätterstad, jednak na czas Mistrzostw Świata lodowisko zostanie przeznaczone na spotkania szczypiorniaka. Nie będzie to jednak pierwszy taki zabieg, bo podobnie jak wcześniej opisywane areny, także na Husqvarna Garden odbywały się Mistrzostwa Świata w 2011 roku.

Ergo Arena (Gdańsk)

Bardzo ważne mecze w całej imprezie zagoszczą do Ergo Areny w Gdańsku. To właśnie w Trójmieście odbędą się dwa ćwierćfinały oraz jeden półfinał. Dla Ergo Areny, która może pomieścić niespełna 12 tysięcy kibiców, będzie to już druga wizyta tak dużej imprezy w piłce ręcznej, bowiem obiekt gościł już Mistrzostwa Europy w 2016 roku, które rozgrywano w Polsce. Przypomnijmy także, że kilka miesięcy wcześniej właśnie w Gdańsku odbędą się spotkania Mistrzostw Świata w siatkówce kobiet.

Spodek (Katowice)

Hala w Katowickim Spodku nazywana jest mekką polskiej siatkówki, ale tym razem mamy nadzieję, że pomoże polskim szczypiornistom. To właśnie tam nasi reprezentanci rozegrają mecze fazy grupowej przeciwko Słowenii, Francji oraz Arabii Saudyjskiej. Tym samym to właśnie na tym obiekcie, który może pomieścić nieco ponad 11 tysięcy widzów, rozegrany zostanie mecz otwarcia pomiędzy Polską a Francją. Zaplanowano go w pierwszy dzień Mistrzostw Świata, 11 stycznia o godzinie 20:30.

TAURON Arena (Kraków)

W przypadku awansu do drugiej rundy grupowej biało-czerwoni zagoszczą do TAURON Areny Kraków. To obiekt, który jest największy spośród polskich aren Mistrzostw Świata. Oprócz drugiej rundy fazy grupowej, Kraków będzie gościć również rozgrywki pierwszej rundy, a konkretnie grupy A (Hiszpania, Czarnogóra, Chile, Iran) i grupy F (Holandia, Argentyna, Macedonia Północną, Norwegia). Jak z pewnością pamiętają fani szczypiorniaka, to właśnie w TAURON Arenie odbyły się najważniejsze mecze Mistrzostw Europy w 2016 roku, w tym niezwykle emocjonujący półfinał pomiędzy Norwegią a Niemcami, którzy później triumfowali w całym turnieju.

ORLEN Arena (Płock)

Najskromniejszym polskim obiektem, na którym zagoszczą Mistrzostwa Świata będzie ORLEN Arena w Płocku. Na hali, która może pomieścić niespełna 6 tysięcy widzów, zagości Puchar Prezydenta, czyli walka o miejsca 27-32, dla drużyn, które nie przebrną przez pierwszą fazę grupową. W przeszłości Płock starał się już o organizację Mistrzostw Europy w 2016 roku, ale wówczas nie mógł spełnić wszystkich wymogów. Teraz Mistrzostwa Świata będą pierwszą tak dużą imprezą piłki ręcznej, która zagości w ORLEN Arenie.