Aktualności 15 czerwca 2022

LaLiga złożyła skargę do UEFA. Sprawa dotyczy Manchesteru City i PSG!

LaLiga złożyła skargę do UEFA. Sprawa dotyczy łamania zasad Finansowego Fair Play przez dwa czołowe europejskie kluby. Mowa o Manchesterze City i PSG. 

Czy Finansowe Fair Play obowiązuje?

Wprowadzenie Finansowego Fair Play w 2010 roku miało zapewnić równowagę w futbolu. Po dwunastu latach, UEFA zdecydowała się zmodyfikować zasady, otwierając furtkę na większe swobody. Przez ponad dekadę FFP obowiązywało w europejskim futbolu. Wielu kibiców czy ekspertów uważało jednak, że zasady Finansowego Fair Play nie były przestrzegane przez wszystkie kluby.

LaLiga złożyła skargę na PSG i Manchester City

Największą uwagę skupia działalność PSG i Manchesteru City. Oba kluby na przestrzeni ostatnich lat wydawały ogromne pieniądze na transfery. W porównaniu z Realem Madryt czy Manchesterem United, nie były to zespoły, które miały na tyle silną markę, by generować takie przychody z samej piłki.

LaLiga twierdzi, iż francuski oraz angielski klub łamały przepisy Finansowego Fiar Play. Z tego powodu, liga złożyła skargę do UEFA. Rozstrzygnięcie sprawy na korzyść LaLiga wydaje się jednak mało prawdopodobne. W szczególności, że ważne stanowisko w UEFA zajmuje Nasser Al-Khelaifi.