Aktualności 11 maja 2022

Weryfikacja wyniku meczu w żużlowej Ekstralidze

Niemal miesiąc trwały przepychanki o weryfikacje wyniku meczu Unii Leszno ze Stalą Gorzów w PGE Ekstralidze. Ostatecznie to gospodarzom przyznano - zgodnie z regulaminem - dwa punkty za wygraną 46:44.

Przypomnijmy, że chodzi o spotkanie rozegrane 17 kwietnia w niedzielę wielkanocną. Wtedy mecz na torze zakończył się remisem. Mimo że niemal od razu było jasne, że sędzia Artur Kuśmierz popełnił regulaminowy błąd. Chodziło o sytuacje z ostatniego wyścigu. Tuż przed nim gospodarze prowadzili dwoma punktami. W jego trakcie sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Na początku ostatniego okrążenia doszło do upadku Piotra Pawlickiego(Unia) i Szymona Woźniaka(Stal). Sędzia nie przerwał wyścigu zgodnie z regulaminem, a po biegu wykluczył zawodnika gospodarzy. Traf chciał, że tuż przed metą prowadzącego Janusza Kołodzieja(Unia) wyprzedził Bartosz Zmarzlik(Stal).

Krótko mówiąc goście wygrali wyścig 4:2 i mecz zakończył się remisem. Szkopuł w tym, że zgodnie z regulaminem sędzia zaliczając wynik wyścigu powinien cofnąć się do sytuacji w momencie wydarzenia dotyczącego wykluczenia. Wówczas pierwszy jechał Kołodziej. To oznaczałoby wygraną gospodarzy. Tak właśnie stało się dzisiaj, gdy Ekstraliga Żużlowa dokonała weryfikacji wyniku na 46:44. Dzięki niemu Unia Leszno ma 8 punktów w tabeli, zaś Stal 6. Nie zmieniło to pozycji obu klubów. Leszczynianie są wiceliderem, zaś gorzowianie na trzecim miejscu.

Poniżej pełna treść komunikatu władz ligi:

Ekstraliga Żużlowa sp. z o.o. biorąc pod uwagę interpretację zapisów art. 92 RSŻ dokonaną przez Główną Komisję Sportu Żużlowego, w której potwierdzono, że użyte w ww. przepisie słowo „zdarzenie” jest synonimem wszystkich sytuacji mogących zaistnieć na torze – w tym upadku, wyłączając z katalogu potencjalnych zdarzeń jedynie defekt uznaje, że sędzia meczu 2. rundy DMP w Lesznie rozegranym w dniu 17.04.2022 pomiędzy drużynami FOGO UNIA Leszno – MOJE BERMUDY STAL Gorzów popełnił błąd regulaminowy przy ustaleniu kolejności zawodników w biegu 15. W związku z powyższym weryfikuje się wynik biegu 15., zmieniając kolejność na miejscach 1-2 przyznając zawodnikowi Januszowi Kołodziejowi 3 punkty biegowe, a Bartoszowi Zmarzlikowi 2 punkty i tym samym zmieniając wynik biegu 15. z 2:4  na 3:3. Konsekwentnie zmienia się zatem końcowy wynik meczu z 45:45 na 46:44 na korzyść drużyny FOGO UNIA Leszno.

***

Niestety po raz kolejny wyszła niedoskonałość regulaminów żużlowych. Te liczą sobie już setki stron, a nadal wiele sytuacji jest niejasnych. Obecny wynik meczu jest zgodny z regulaminem, jednak nie do końca zgodny z duchem sportu. Doszło bowiem do takiej sytuacji, w której upadek spowodował zawodnik gospodarzy, na czym skorzystała… jego drużyna. Warto mieć to na uwadze w kontekście ewentualnych korekt w przyszłości.