Aktualności 20 października 2021

Australian Open tylko dla zaszczepionych? Udział Novaka Djokovicia pod dużym znakiem zapytania

Turniej ATP Finals zakończy sezon singlowy mężczyzn. Tenisiści powoli są już myślami przy Australian Open, które rozpocznie się w połowie stycznia. Niewykluczone, że w tym wydarzeniu nie weźmie udział Novak Djokovic - dziewięciokrotny triumfator AO. Władze stanu Victoria nie zmieniają narracji dotyczącej obowiązkowego szczepienia, a sam Serb nie zamierza iść na ugodę. 

AO tylko dla zaszczepionych?

W Australii panują ściśle określone reguły w kontekście szczepień. Dotyczy to również stanu Victoria. Do Melbourne – miasta w którym odbywa się Australian Open trudno wjechać osobom niezaszczepionym. Jedynym wyjściem może być kilkutygodniowa kwarantanna, która oczywiście krzyżuje wiele planów. W kontekście przepisów, nie ma również wyjątków.

Potwierdził to premier stanu Victoria – Daniel Andrews w trakcie wtorkowej konferencji prasowej – Nie sądzę, by niezaszczepiony tenisista dostał wizę, aby przyjechać do tego kraju, a gdyby go dostali, prawdopodobnie musieliby poddać się kwarantannie na kilka tygodni. 

Wielki turniej bez Djokovicia?

Jednoznaczna postawa władz wzbudza spore zainteresowanie w kontekście lidera rankingu ATP – Novaka Djokovicia. Serb niejednokrotnie dał do zrozumienia, iż nie jest osobą zaszczepioną. Podczas rozmowy dla serbskiego “Blic”, Djokovic skomentował sytuację, jaka panuje wokół Australian Open – Sprawa ma się tak, że nie wiem, czy pojadę do Melbourne. Nie ujawnię swojego statusu, bez względu na to, czy byłem zaszczepiony, czy nie. To prywatna sprawa i niewłaściwe dochodzenie. Obecnie ludzie posuwają się za daleko, pozwalając sobie na zadawanie pytań i osądzanie osoby. 

Chcę naturalnie jechać na Australian Open. To mój najbardziej udany turniej wielkoszlemowy. Chcę rywalizować. Kocham ten sport i nadal jestem zmotywowany. Obserwuję sytuację dotyczącą AO i rozumiem, że ostateczna decyzja zostanie podjęta w ciągu dwóch tygodni. Wierzę, że będzie sporo restrykcji, podobnie jak w ubiegłym roku, ale wątpię, by pojawiło się wiele zmian. Mój menedżer jest cały czas w kontakcie z australijską federacją tenisa – skomentował Djoković.

Sytuacja jest o tyle interesująca, iż w tym roku Novak Djoković sięgnął po swój 20. Wielki Szlem i zrównał się z Federerem oraz Nadalem. Biorąc pod uwagę fakt, jak dobrze Serb spisuje się na Australian Open, Novak mógłby pokusić się o wygranie kolejnego prestiżowego turnieju, wyprzedzając wielką dwójkę.