Aktualności 14 września 2021

Three Little Birds zniknęły z koszulki Ajaksu. Interweniowała UEFA

Ajax wywołał spore zainteresowanie swoim trzecim kompletem koszulek na sezon 2021/2022. Holenderski klub stworzył komplet w hołdzie dla Boba Marleya. Koszulka bardzo szybko musiała przejść pewną modyfikację. Wszystko za sprawą panujących przepisów.

W Hołdzie dla Boba Marleya

Ajax postanowił wypuścić trzeci komplet w hołdzie dla Boba Marleya, a konkretniej jego piosenki “Three Little Birds”. Komplet zainspirowany twórczością jamajskiego wokalisty i ikony muzyki reggae był efektem przywiązania holenderskiego klubu do piosenki “Three Little Brids”, która uznawana jest jako nieoficjalny hymn klubu. W przeszłości syn Boba Marleya miał przyjemność wykonać ten utwór na stadionie klubu z Amsterdamu.

Three Little Birds znika z koszulki

W związku z nawiązaniem do numeru “Three Little Birds”, na plecach trzeciego stroju pojawił się motyw trzech małych ptaszków w trzech różnych kolorach.

Podczas meczu z PEC Zwolle, trzy ptaszki zniknęły z koszulki. Jak się okazuje, był to efekt interwencji UEFA, która zakazała tego motywu na trykocie holenderskiej ekipy. Zgodnie z panującymi przepisami, UEFA postrzega to jako inny wyraz niż logo klubu, logo sponsora odzieży lub sponsora rękawa. Inne wyrażenia są niedozwolone.

Pozostaje pytanie, dlaczego koszulka przeszła wstępny proces akceptacji. UEFA twierdzi, że w momencie, gdy producent przedstawił próbkę koszulki z trzema ptaszkami, międzynarodowa organizacja dała jasno do zrozumienia, iż zgodnie z regulaminem, ten motyw nie może zostać użyty w taki sposób. Mimo to, Ajax razem z producentem wypuściły koszulkę.