Aktualności 7 lipca 2021

Premier League trafi do Viaplay. Jak zmieni się sytuacja na rynku praw telewizyjnych w Polsce?

W środowe przedpołudnie media obiegła informacja o dość istotnej zmianie, jaka nastąpi w przyszłym roku na rynku telewizyjnym w Polsce. Prawa do transmisji rozgrywek Premier League wykupiła Nordic Entertainment Group, która zagwarantowała sobie wyłączność pokazywania angielskiej ekstraklasy do 2028 roku. Jak zmieni się rozkład sił na rynku? Ile będziemy musieli płacić, by zagwarantować sobie dostęp do pięciu najsilniejszych lig na świecie? 

Sympatycy piłki nożnej przede wszystkim kojarzyli Canal+ z transmisji dwóch lig. Pierwsza z nich to oczywiście PKO BP Ekstraklasa. Drugą natomiast jest Premier League. Od lat mecze najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii pojawiały się na kanałach tej platformy. Mając na uwadze ofertę konkurencji, trudno nie było odnieść wrażenia, iż Canal+ nie dopuści do sytuacji, w której straci prawa do transmisji tych prestiżowych rozgrywek. Taka sytuacja ma jednak miejsce.

Nordic Entertainment Group poinformowała w środowe przedpołudnie, iż od sezonu 2022/2023 do kampanii 2027/2028, transmisje spotkań Premier League w Polsce będzie można oglądać w serwisie streamingowym Viaplay. Skandynawska firma podkreśliła, iż uzyskała prawa na wyłączność, co sugeruje, iż sublicencja nie wchodzi raczej w grę.

Wielu kibiców zadaje sobie zatem pytanie, jak będzie wyglądać rozkład sił największych graczy na polskim rynku. Uzyskanie praw do transmisji Premier League przez Viaplay mocno zmienia optykę na poszczególne oferty. Przyjrzyjmy się zatem konkretnym ligom.

Prawa do transmisji w Polsce

Przygotowaliśmy zestawienie pięciu najsilniejszych lig w Europie, a także dołączyliśmy PKO BP Ekstraklasę, która cieszy się naturalnie największą popularnością w naszym kraju.

Do końca sezonu 2021/2022, Canal+ ma w swojej ofercie PKO BP Ekstraklasę, Premier League, część spotkań LaLiga, a także niektóre mecze Ligue 1. Za taki pakiet przy uwzględnieniu rabatu za zgody marketingowe musimy zapłacić 45 złotych za miesiąc. Jeśli chcielibyśmy zagwarantować sobie jednak inne mecze francuskiej i hiszpańskiej ekstraklasy, musimy zakupić pakiet Eleven Sports, który kosztuje 15,90 u bezpośredniego nadawcy. Można naturalnie poszukać opcji połączenia Canal+ z Eleven Sports, co najprawdopodobniej zmniejszy koszt.

Eleven Sports może pochwalić się prawami do Serie A, którą nie zobaczymy w innej telewizji. Dodatkowo wspominany nadawca oferuje także pucharowe mecze w Anglii czy portugalską ekstraklasę. Do końca sezonu 2020/20221, Eleven Sports miał w swojej ofercie Bundesligę, podobnie jak Canal+. Prawa do niemieckiej ekstraklasy zakupiła jednak grupa Nordic Entertainment Group, która przez osiem lat będzie transmitować spotkania Bundesligi.

Viaplay wkracza do gry

Początkowo oferta Viaplay w postaci spotkań niemieckiej piłki niekoniecznie zachęcała kibiców do skorzystania z tej platformy streamingowej. Fakt, iż Nordic Entertainment Group zakupiła także prawa do Ligi Europy oraz Ligi Konferencji UEFA z pewnością wzbogaciło propozycję skandynawskiej firmy. Zupełnie inaczej podchodzi się do oferty Viaplay, jeśli mamy świadomość, iż od 2022 roku będą tam pojawiać się wszystkie mecze Premier League.

W celu zagwarantowania sobie dostępu do wszystkich pięciu topowych lig na świecie w sezonie 2022/2023, musimy przygotować się na koszt w wysokości 94,9 zł. Nie jest to oczywiście ostateczna cena. Po pierwsze, zarówno Eleven Sports jak i Canal+ mogą zmienić warunki ofert. Po drugie, dołączenie pozycji w postaci spotkań Premier League raczej zwiastuje zmianę ceny u Viaplay. Aktualnie wynosi ona 34 zł za miesiąc. Nikt nie będzie raczej specjalnie zaskoczony, jeśli wzrośnie do około 50 złotych.

No i Liga Mistrzów

Rozgrywki ligowe to jedno, ale nie zapominajmy, iż u wielu kibiców ważną rolę odgrywa dostęp do spotkań Ligi Mistrzów. Tutaj prawa do 2024 roku ma Polsat, który niedawno wygrał przetarg, rezygnując jednak z Ligi Europy i Ligi Konferencji Europy. Koszt pakietu Polsat Sport Premium w Ipli wynosi 40 zł. Łącznie daje nam to 134,9 zł za pięć najsilniejszych lig, a także europejskie puchary.

Czterech zamiast trzech

Rozkład praw telewizyjnych od 2022 roku wygląda w taki sposób, iż trudno zrezygnować z usług jednego z czterech graczy. Wszystko zależy od preferencji konkretnego kibica. Jedno jest natomiast pewne. Viaplay na poważnie wkracza do Polski. O ile oferta w postaci samej Bundesligi nie robiła jeszcze specjalnego wrażenia, to dołączenie do tego europejskiej piłki, a także Premier League (pomijając dostęp do innych sportów, jak chociażby F1 przy.red.) całkowicie zmieniają podejście do tej platformy streamingowej i na pewno zwiększają liczbę zainteresowanych klientów.