Aktualności 5 lutego 2021

Właściciel Żabki wykupi San Antonio Spurs? W grze ogromne pieniądze!

autor: Adam Pera
Amerykańska liga koszykówki NBA otwiera się na inwestorów instytucjonalnych. Z tego też powodu CVC Capital Partners pragnie wykupić mniejszościowy pakiet akcji San Antonio Spurs i stać się współwłaścicielem klubu. Cena? 1,3 miliarda dolarów.

CVC Capital Partners wykupi pakiet mniejszościowy San Antonio Spurs?

CVC Capital Partners jest firmą doradztwa inwestycyjnego na niepublicznym rynku kapitałowym. W Polsce jest ona znana głównie z bycia właścicielem PKP Energetyka oraz sieci sklepów Żabka. Fundusz private equity nie zatrzymuje się i teraz ich celem stało się San Antonio Spurs, jeden z zespołów NBA. Cena za jaką CVC Capital Partners ma nabyć mniejszościowy pakiet akcji klubu ma wynieść nawet 1,3 miliarda dolarów.

Firma mająca swoją siedzibę w Luksemburgu chciałaby pozyskać około 15% akcji klubu należącego do rodziny Holt. Holtowie są założycielami firmy Caterpillar zajmującą się pojazdami przemysłowymi.

Pandemia koronawirusa odbiła się bardzo mocnym piętnem na wielu instytucjach, w tym również klubach sportowych. Poszczególne drużyny zaczęły poszukiwać zatem nowych przypływów gotówki. Stało się to już udziałem takich sportów jak rugby, piłka nożna, siatkówka czy motorsport.

Zmiana regulaminu w NBA

NBA również zaczęło otwierać się na inwestycje instytucjonalne. Niedawno zmienił się regulamin własności, który pozwala teraz dowolnej grupie prywatnej na ubieganie się o udziały mniejszościowe w poszczególnych zespołach. Jest to rozszerzenie zeszłorocznej decyzji, która przyznała wyłączne instytucjonalne prawa przetargowe jednej firmie – Dyal Capital.

San Antonio Spurs są jednym z najbardziej utytułowanych klubów w NBA. Są pięciokrotnymi mistrzami ligi, a obecnie prowadzi ich legendarny Gregg Popovich.

Negocjacje z CVC rozpoczęły się około rok temu, ale przez długi czas tkwiły w martwym punkcie za sprawą restrykcyjnych przepisów ligowych. Przepisy te uniemożliwiały bowiem inwestorom instytucjonalnym posiadania udziałów w klubach. Zarówno CVC, jak i San Antonio Spurs odmówili komentarza w sprawie wykupu udziałów.