Aktualności 28 stycznia 2021

Najstarszy klub z Gdańska nawiązał współpracę z muzeum

Gedania 1922 nawiązała dość nietypową współpracę. Partnerem klubu piłkarskiego zostało bowiem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Blisko sto lat historii

Gedania to najstarszy klub piłkarski ze stolicy województwa pomorskiego. Mimo to zespół nie ma na koncie ogólnopolskich sukcesów – największym z nich jest siódme miejsce w drugiej lidze, jeszcze w latach pięćdziesiątych. Aktualnie drużyna występuje w pomorskiej IV lidze, w której po rundzie jesiennej zajmuje czwarte miejsce. Do pierwszej Kaszubii Kościerzyna piłkarze z Gdańska tracą już jednak 16 punktów.

“Historia zobowiązuje”

Motto klubu brzmi “Historia zobowiązuje” i nowa współpraca klubu pokazuje, że nie jest to puste hasło. W styczniu Gedania rozpoczęła bowiem współpracę z gdańskim Muzeum II Wojny Światowej.

Opowiadamy o historii wszędzie tam, gdzie można o historii opowiedzieć. Przypominamy polskich bohaterów, przypominamy ofiarę, jaką Polska poniosła podczas II wojny światowej. Nie ma miejsca, w którym nie jesteśmy gotowi do tego, aby opowiadać o historii. Dlatego też naturalnym wydaje się współpraca z Gedanią 1922 – powiedział Karol Nawrocki, dyrektor muzeum w rozmowie z “Dziennikiem Bałtyckim”.

Gedania pamięta o bohaterach

Na czym będzie polegać współpraca? Obie strony w przyszłym roku zorganizują obchody stulecia klubu. Ponadto już wkrótce muzeum zaprezentuje wystawę z tej okazji. Poza tym, na koszulkach drużyny pojawią się nazwiska bohaterów wojennych, którzy mieli wcześniej styczność zarówno z Gedanią, jak i samym Gdańskiem. Z przodu koszulek będzie również widnieć logo Muzem II Wojny Światowej w Gdańsku.

Fot. YouTube