Aktualności 27 stycznia 2021

Socios Wisła z ponad milionowym wsparciem dla klubu

Są kluby, w których kibice są traktowani jako piąte koło u wozu. W wielu miejscach współpraca na linii fani-klub przebiega wzorowo. Kibice wydają pieniądze i mają jakiś wpływ na codzienne funkcjonowanie ulubionej drużyny. W tym drugim kierunku zmierza Wisła Kraków, a konkretniej stowarzyszenie Socios Wisła. Właśnie ogłosili, że ich wsparcie dla Białej Gwiazdy przekracza ponad milion złotych rocznie!

Jak czytamy na stronie stowarzyszenia, zgodnie ze stanem na 18 stycznia, 2052 kibiców jest aktywnymi socios. Każdy może także sprawdzić aktualny stan konta, który wynosi ponad 320 tysięcy złotych. Odrębnie zarezerwowano prawie 450 tysięcy na budowę boiska dla klubowej akademii, a łączna kwota, którą Socios Wisła wsparła klub to ponad 2,7 miliona złotych!

Cztery gwiazdy

Patrząc na to jakie kłopoty finansowe miała/ma Wisła, to ogromne i niebagatelne wsparcie. Najważniejsze, że program jest skierowany w zasadzie do każdego. Jeśli masz bardziej zasobny portfel, możesz dać więcej. Jeśli stać cię na mniejsze wpłaty, również przyczyniasz się do pomocy klubowi. W ten sposób stowarzyszenie stworzyło cztery możliwości bycia socios.

  • Srebrna gwiazda z 50% zniżką – jest przeznaczona dla kibiców do 25. roku życia oraz seniorów od 65. roku życia. Koszt takiej gwiazdy to 25 złotych
  • Srebrna gwiazda  dla każdego kosztuje 50 złotych
  • Złota gwiazda to wydatek 100 złotych
  • Biała gwiazda jest najdroższym pakietem, za który trzeba zapłacić 200 złotych

Tutaj nazewnictwo ma swoją symbolikę. W normalnych warunkach zapewne najdroższym i najbardziej pożądanym pakietem byłaby złota gwiazda, ale ze względu na przydomek “Biała Gwiazda”, nie mogło być inaczej i to ona jest najdroższą opcją. Wszystkie kwoty dotyczą jednego miesiąca, ale każdy kibic ma kilka opcji płatności. Może wpłacać, co miesiąc, ale także raz na kwartał mnożąc miesięczną składkę razy trzy. Analogicznie są opcje półroczne oraz roczne, gdy każdą kwotę mnożymy razy 6 lub 12.

Każda gwiazda to także konkretne przywileje. Wszystkie z nich dają 1 głos na Walnym Zgromadzeniu, ale już w Radzie Socios można otrzymać 1, 2 lub 4 głosy w zależności od wysokości wpłaty i statusu członka.

Kim są Socios Wisła?

Takie pytanie widnieje na stronie stowarzyszenia. Możemy przeczytać, że:

Stowarzyszenie Socios Wisła Kraków to organizacja stworzona przez kibiców, której celem jest szeroko rozumiane wspieranie działalności i rozwoju Wisły Kraków.

Chcemy, by każdy kto chce pomagać Wiśle mógł za naszym pośrednictwem wspierać comiesięczną składką Klub. Ustaliliśmy składki w różnych wysokościach i każdy kto zostanie Socio sam wybiera, którą składkę zamierza opłacać.

To co dla nas szczególnie ważne to wiarygodność i transparentność. Właśnie dlatego planujemy co miesiąc publikować rozliczenia finansowe. Także dlatego, każdy kto opłaca składki ma prawo współdecydowania o przeznaczeniu zebranych pieniędzy, przy czym siła głosu podczas głosowania uzależniona jest od wybranej składki.

Ponadto Socios Wisła prowadzą sklep na swojej stronie, gdzie można kupić koszulki meczowe… sprzed kilku lat. Obecnie dostępne są choćby te z sezonów 2010/11 czy 2013/14, gdy jeszcze Telefonika była głównym sponsorem. Są także stroje z ubiegłego sezonu czy rozgrywek 2016/17, gdy – podobnie jak teraz – na koszulkach widniała nazwa LVBet