Kontuzja Lewandowskiego, starcie Legii z Chelsea – najbardziej medialne wydarzenia kwietnia w polskiej piłce
Godna postawa warszawskiej Legii i Jagiellonii Białystok w ćwierćfinałach europejskiej Ligi Konferencji. Drużyny, które otwierają medialny ranking „Piłka w grze”, zmierzyły się z zagranicznymi potęgami – Chelsea i Realem Betis.

Nasi reprezentanci nie awansowali do półfinałów, ale po dwumeczach pojawiało się wiele pozytywnych komentarzy w social mediach. W ubiegłym miesiącu doszło również do bezpośredniego starcia ligowego między Legią a Jagiellonią. Wisła Kraków mimo porażki w Superpucharze Polski odnotowała zwycięską passę w Betclic 1. Lidze, dzięki czemu wzmocniła swoją pozycję w tabeli oraz w rankingu medialnym. Robert Lewandowski w połowie ubiegłego miesiąca doznał kontuzji uda, przez co musiał opuścić aż 3 spotkania, ale nadal jest liderem medialnym polskich piłkarzy.
Bilans Wojskowych
Piłkarze warszawskiej Legii rozpoczęli kwiecień od pewnego zwycięstwa (0:5) w półfinale Pucharu Polski z Ruchem Chorzów i tym samym awansowali do finału z Pogonią Szczecin, która zamyka podium medialnego zestawienia „Piłka w grze”. Kilka dni później drużyna z Warszawy odnotowała kolejne zwycięstwo na Górnym Śląsku – zwyciężyła 1:2 w polskim klasyku z Górnikiem Zabrze.
Oba spotkania budziły uzasadnione emocje w mediach, ale najbardziej medialnym wątkiem kwietnia był oczywiście dwumecz z londyńską Chelsea, w którym Legia najpierw uległa przed własną publicznością 0:3, ale w rewanżu na Stamford Bridge zaprezentowała się bardzo dobrze i wygrała 1:2. Po powrocie z Anglii piłkarze Legii wygrali oba mecze PKO BP Ekstraklasy, ale pomiędzy starciami w europejskich pucharach doszło także do potyczki liderów rankingu medialności.
Co z Jagą?
Zajmująca drugie miejsce w zestawieniu IMM Jagiellonia Białystok wygrała 0:1 z Legią Warszawa. Jednakże pozostałe mecze ligowe nie poszły po myśli drużyny z Podlasia i aktualnie zajmuje ona trzecie miejsce w tabeli, co znacznie oddala piłkarzy od mistrzostwa kraju. Na wzrost medialności Jagiellonii wpłynął także półfinałowy dwumecz z Realem Betis w ramach Ligi Konferencji Europy. Dodatkowo, na początku miesiąca podopieczni Adriana Siemieńca zwyciężyli w finale Superpucharu Polski 1:0 z Wisłą Kraków, dzięki czemu zapewnili sobie pierwszy tytuł w obecnym sezonie.
Niedosyt w Szczecinie
Podium rankingu medialności zamyka Pogoń Szczecin, która ubiegły miesiąc rozpoczęła od awansu do finału Pucharu Polski, o którym wiele pisze się w social mediach. Pogoń w PKO BP Ekstraklasie również włączyła się w walkę o medal, zajmując aktualnie miejsce tuż za podium ligowej tabeli. Poza czołówką rankingu medialności znajduje się Lech Poznań, który dzięki serii zwycięstw traci zaledwie dwa punkty do lidera ligi – Rakowa Częstochowa. Czołową piątkę zamyka Śląsk Wrocław, który z kolei walczył o utrzymanie się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jak już wiemy – to się nie udało.
Kolejne miejsca zajęły odpowiednio: Raków Częstochowa, Korona Kielce, Cracovia, Górnik Zabrze i Widzew Łódź.

Wykres 1. TOP 10 najbardziej medialnych drużyn PKO BP Ekstraklasy w kwietniu 2025 (prasa i wybrane portale internetowe)
Co się działo na zapleczu Ekstraklasy?
W rankingu medialności drużyn Betclic 1. Ligi niezmiennie liderem jest Wisła Kraków. Tuż za nią uplasował się Ruch Chorzów, a podium zamknął ŁKS Łódź. Drużyna z Krakowa rozpoczęła ubiegły miesiąc od porażki w finale Superpucharu Polski, ale po serii zwycięstw ligowych dołączyła do walki o podium Betclic 1. Ligi.
Aktualna sytuacja łódzkiego klubu wzbudza wiele emocji wśród kibiców, którzy w większości spisali ten sezon na straty i apelują o zmiany personalne, aby w nową odsłonę rozgrywek wejść z odświeżoną kadrą i ponownie walczyć o awans. Tuż za podium rankingu „Piłka w grze” znalazła się Wisła Płock, która dzięki dobrym wynikom w lidze zajmuje aktualnie trzecie miejsce. Czołową piątkę zamknęła Arka Gdynia, która obecnie z przewagą sześciu punktów jest liderem Betclic 1. Ligi.
Kolejne miejsca zajęły odpowiednio: Polonia Warszawa, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Górnik Łęczna, Odra Opole i Warta Poznań.

Wykres 2. TOP 10 najbardziej medialnych drużyn Betclic I Ligi w kwietniu 2025 (prasa i wybrane portale internetowe)
Ranking medialności „Piłka w grze” polskich piłkarzy otwiera duet z FC Barcelona – Robert Lewandowski i Wojciech Szczęsny. Podium zamyka Jakub Kiwior, który zanotował spory wzrost medialności dzięki znakomitym występom w Arsenalu. Zawodnicy Dumy Katalonii mają z pewnością wiele powodów do zadowolenia, ponieważ ich drużyna w ubiegłym miesiącu wygrała finał Pucharu Króla 3:2 z Realem Madryt, co było zdecydowanie najbardziej medialnym tematem kwietnia. Sporo dyskusji wywołało także kolejne, zaplanowane na maj, starcie obu tych drużyn – tym razem w lidze krajowej.
Lewandowski i Szczęsny odnotowali dobre występy, Wojciech Szczęsny jest pewnym punktem w bramce, a Robert Lewandowski mimo kontuzji także przyczynił się do dobrych wyników w lidze i odegrał znaczną rolę w ćwierćfinale Ligi Mistrzów, strzelając dwa gole swojemu byłemu klubowi – Borussii Dortmund. Zamykający podium Jakub Kiwior zaliczył świetny miesiąc i zagrał we wszystkich ośmiu meczach Arsenalu Londyn. Kanonierzy dość niespodziewanie poradzili sobie w Lidze Mistrzów z Realem Madryt, a o finał Ligi Mistrzów zmierzą się z PSG. Występy naszego obrońcy były szeroko komentowane w mediach, a eksperci wskazują, że to on będzie ostoją reprezentacji Polski w najbliższych latach. Czołową piątkę zestawienia IMM zamyka duet z Interu Mediolan – Nicola Zalewski i Piotr Zieliński. Włoska drużyna w półfinale Ligi Mistrzów trafiła na FC Barcelona. Pierwsze starcie tych drużyn skończyło się remisem 3:3, a zatem w mediach wzrósł apetyt przed rewanżem, co także wpływa na medialność polskich piłkarzy występujących w obu zespołach. Piotr Zieliński wraca do gry po kontuzji łydki i spekuluję się, że do ostatnich, najważniejszych meczów sezonu ma przystąpić już w pełnej gotowości.
Kolejne miejsca zajęli odpowiednio: Matty Cash, Łukasz Skorupski, Marcin Bułka, Jakub Kamiński i Jakub Moder.

Wykres 3. TOP 10 najbardziej medialnych piłkarzy w kwietniu 2025 (prasa i wybrane portale internetowe)
źródło: Instytut Monitorowania Mediów
