Z kraju 29 marca 2020

Boniek: “Mam nadzieję, że kluby wyciągną wnioski”

Zbigniew Boniek w rozmowie na antenie Weszło FM wyraził nadzieję, że obecna sytuacja da do myślenia osobom rządzącym klubami.


– To, co mnie najbardziej boli, gdzie czuję niepewność, to jak ten cały koronawirus wpłynie na mentalność. Na umiejętność zarządzania klubami sportowymi w Polsce. Dzisiejsza sytuacja, po 8-9 dniach, jest wręcz podbramkowa. Kluby na kolanach piszą jakieś uchwały dotyczące redukcji pensji piłkarzy, chcą żeby PZPN im je zatwierdzał. Widzę dużą nerwowość, która pokazuje, że zarządzanie jest przypadkowe. Ja zaczynam rozumieć, dlaczego nasze kluby są tak słabe na arenie międzynarodowej. To mnie przeraża – nie ma żadnej idei, wizji tworzenia drużyny na dłuższy okres. Żyje się z dnia na dzień – powiedział prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

– Mam nadzieję, że kluby wyciągną wnioski, zresetują się w tym okresie i wypracują koncepcję budowania piłki, ale też mocne podstawy finansowe, bo bez tego nie ma żadnej działalności – dodał.

Boniek odniósł się również do wsparcia finansowego Ekstraklasy 30 mln zł. – Tych 30 milionów jest między innymi po to, że jakby się zmienił format, ekstraklasa będzie zabezpieczona, by kluby nie musiałby tracić pieniędzy, gdyby nagle pojawiła się większa liczba drużyn. Poza tym chcemy przekazać tę kwotę klubom na wzmocnienie opłat dla akademii, dla trenerów młodzieżowych i tak dalej. My nie jesteśmy od tego, żeby dofinansowywać kluby, spółki akcyjne, jeśli chodzi o ich działalność piłkarstwa profesjonalnego. To nie leży po naszej stronie – zakończył.