Z kraju 6 marca 2020

Lechia na radarze UEFA, ale Olympique ma gorzej

UEFA pilnuje przepisów Finansowego Fair Play. Organ zajmujący się tymi regulacjami wszczął postępowanie przeciwko dwóm klubom.


Mowa o Olympique Marsylia z Ligue 1 Conforama i… Lechii Gdańsk z PKO Bank Polski Ekstraklasy. Otóż Polacy nie złożyli sprawozdania finansowego za poprzedni rok. Z kolei Francuzi nie wypełnili założeń finansowych na sezon 2019/20 wpisanych do zawartego wcześniej porozumienia ugodowego.

Club Financial Control Body (CFCB) nadzoruje klubowe finanse zespołów występujących w europejskich rozgrywkach. Teraz Lechia się przed nimi tłumaczy. Jak? „Ze względu na trwające badanie sprawozdania finansowego przez nowego biegłego rewidenta, który w bardzo szczegółowy sposób bada dokumenty księgowe klubu” – dowiadujemy się z komunikatu ligowca.

Lechia zapewnia, że informowała UEFA o opóźnieniu i jest z organizacją w stałym kontakcie. Z kolei Olympique może mieć duże problemy, łącznie z odjęciem punktów, a nawet z wyrzucenie z pucharów.

Warto tez dodać, że UEFA zawarła umowy ugodowe z pięcioma klubami, względem których były zastrzeżenia finansowe. Mowa o Galatasaray SK, Kajrat Ałmaty, Maccabi Tel-Awiw, FC Porto oraz CFR Cluj.