Aktualności 12 stycznia 2022

Transfery dziennikarzy w sportowych telewizjach w 2021 roku. Ranking TOP 10

W 2021 roku doszło do kilku przetasowań w sportowych redakcjach największych telewizji. Zapraszamy na subiektywny ranking TOP10 "transferów" dziennikarzy sportowych w minionych dwunastu miesiącach.

10. Tomasz Lorek do Eleven Sports

Nasz ranking otwiera dziennikarz świetnie znany z tenisowych i żużlowych anegdot. Jeszcze w 2021 roku szef redakcji Eleven Sports, Patryk Mirosławski ogłosił za pośrednictwem mediów społecznościowych, że do ekstraligowej ekipy Eleven Sports dołączy Tomasz Lorek. 48-letni dziennikarz jest doskonale znany kibicom żużla, którym zajmował się w telewizji Polsat. Z wiadomych względów Lorek pozostanie również w Polsacie Sport, gdzie nadal będzie zajmować się tenisem.

– Mam przyjemność poinformować, że od sezonu 2022 do zespołu reporterów Eleven Sports pracujących przy PGE Ekstralidze dołączy Tomasz Lorek, dziennikarz Polsatu Sport – napisał na swoim koncie na Twitterze wcześniej wspominany Patryk Mirosławski.

9. Justyna Kostyra z Polsatu Sport do ViaPlay

Jeszcze w lipcu Justyna Kostyra była prowadzącą studio Wimbledonu w Polsacie Sport. Jak się okazało, było to jedno z ostatnich wystąpień dziennikarki w słonecznej stacji, bowiem kilkanaście tygodni później przeniosła się ona do platformy ViaPlay. Kostyra zadebiutowała na antenie nowego pracodawcy we wrześniu przy okazji studia Ligi Europy.

W ViaPlay Justyna Kostyra regularnie jest gospodarzem studia przy okazji europejskich pucharów czy Bundesligi. W grudniu dziennikarka pracowała również przy okazji gali KSW w Gliwicach, do której prawa platforma pozyskała niedawno.

8. Tomasz Swędrowski i Wojciech Drzyzga do Eurosportu na czas Igrzysk

Sto procent Igrzysk Olimpijskich w Tokio w Polsce można było zobaczyć tylko na antenach Eurosportu. Szefowie telewizji na czas imprezy wypożyczyli z Polsatu Sport komentatorów siatkówki, jako jednej z najbardziej popularnych dyscyplin sporu w naszym kraju. Wszystkie spotkania Polaków, tzw. “mecze dnia” oraz starcia medalowe skomentował legendarny już duet Tomasz Swędrowski – Wojciech Drzyzga.

– Na czas Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 dołączą do nas komentatorzy Polsatu Sport, w tym Tomasz Swędrowski i Wojciech Drzyzga To znakomita wiadomość dla kibiców i gwarancja, że każda dyscyplina będzie skomentowana na platformach Eurosportu na najwyższym poziomie – mówiła w sierpniu Dorota Żurkowska, dyrektor Eurosportu w Polsce.

Oprócz Swędrowskiego i Drzyzgi siatkarskie spotkania Igrzysk na antenie Eurosportu komentowali także inni dziennikarze Polsatu Sport, jak Marek Magiera, Marcin Lepa, Adrian Brzozowski czy Damian Dacewicz.

7. Kazimierz Węgrzyn do TVP Sport

Według informacji, jakie podawał Mateusz Borek, miał on sam znaleźć sobie odpowiedniego współkomentatora na czas Euro2020. Po kilku tygodniach, Borek miał wskazać na osobę Kazimierza Węgrzyna, który kilka miesięcy wcześniej opuścił szeregi redakcji CANAL+. Węgrzyn zadebiutował na antenie TVP przy okazji towarzyskiego meczu Polska – Rosja we Wrocławiu.

Węgrzyn na tyle przypadł do gustu większości kibiców, że ostatecznie został wyznaczony również na finał Euro2020. Po imprezie były ekspert CANAL+ pozostał przy Woronicza. Obecnie zajmuje się komentowaniem meczów reprezentacji Polski, spotkań Ligi Mistrzów oraz PKO Ekstraklasy. 54-latek zasiada również w przedmeczowych studiach.

6. Sebastian Szczęsny z TVP Sport do TVN

Po 17 latach pracy w TVP Sport z redakcją rozstał się Sebastian Szczęsny. Przejście dziennikarza do TVN Grupa Discovery miało związek z pozyskaniem przez telewizję praw do konkursów skoków narciarskich. Właśnie tą dyscypliną sportu głównie zajmował się Szczęsny przy Woronicza i sam nie ukrywał motywacji swojego odejścia.

Przeniosłem się do TVN Grupa Discovery ponieważ tu są skoki narciarskie. Kocham tę dyscyplinę, jestem z nią związany w zasadzie od początku mojej kariery, to dzięki skokom zaistniałem w TVP jako dziennikarz sportowy. Skoki to moja pasja, z którą nie chciałem się rozstawać. To dyscyplina sportowa, którą kocham. Gdy pojawiła się propozycja z TVN Grupa Discovery, abym dołączył do teamu zajmującego się skokami u tego nadawcy, podjąłem decyzję o transferze – opowiadał na łamach Wirtualnemedia.pl Szczęsny.

W TVN dziennikarz jest przede wszystkim prowadzącym studio przy okazji poszczególnych konkursów skoków. Pomiędzy TVP a TVN nadal trwają przepychanki dotyczące transmitowania tej dyscypliny sportu. Szef sportowej redakcji Telewizji Polskiej niedawno stwierdził, iż TVN dopiero uczy się opakowania skoków, a domem tej dyscypliny i tak pozostanie TVP.

5. Rafał Wolski do TVP Sport na czas Euro2020

Euro2020 zostało bardzo mocno opakowane w Telewizji Polskiej. Co więcej, szef redakcji sportowej, Marek Szkolnikowski podjął decyzję, że tym razem imprezę skomentują nierozłączne duety komentatorskie. Na czas samej imprezy do teamu TVP Sport dołączył Rafał Wolski, który od kilku tygodni pozostawał bez pracodawcy.

Okazało się, że nie będę miał okazji podziękować Państwu na antenie Canal+ Sport. Czynię to tutaj. Dziękuję za Państwa pasję do futbolu. To wysokooktanowe paliwo, które pozwala mi pracować na maksymalnych obrotach. Frajda! Za jakiś czas zatankuję znowu do pełna. Do usłyszenia – napisał Wolski na Twitterze w lutym przy okazji odejścia z CANAL+ po 15 latach.

Jak się okazało, za niespełna cztery miesiące Wolski wziął udział w największej piłkarskiej imprezie 2021 roku na antenie TVP Sport. Jego współkomentatorem był Kamil Kosowski. Widzowie i słuchacze bardzo dobrze oceniali pracę Wolskiego i niejednokrotnie apelowi do szefa TVP Sport, aby udział tego komentatora w Euro2020 nie kończył się na 1/8 finału. Po spotkaniu Szwecja – Ukraina Szkolnikowski oficjalnie podziękował 45-latkowi za pracę przy Mistrzostwach Europy. Ten po kilku tygodniach na stałe dołączył do ViaPlay, gdzie zajmuje się Bundesligą oraz Ligą Europy.

4. Tomasz Urban z Eleven Sports do ViaPlay

Bardzo mocno na polski rynek praw telewizyjnych weszła platforma ViaPlay, która od razu pozyskała prawa do pokazywania niemieckiej Bundesligi do końca sezonu 2028/29. Straciło na tym rzecz jasna Eleven Sports, które przez 5 poprzednich lat, wespół z CANAL+, zajmowało się właśnie tymi rozgrywkami. Wraz z ukochaną ligą, miejsce pracy zmienił również Tomasz Urban, czyli jeden z najbardziej znanych ekspertów od niemieckiej piłki w Polsce.

Bardzo się cieszę, że dołączam do nowego projektu i nadal będę mógł dzielić się z widzami pasją do Bundesligi. Do zobaczenia i usłyszenia już wkrótce – przyznawał oficjalnie Urban po ogłoszeniu jego transferu do ViaPlay.

Rola dziennikarza w nowym miejscu pracy jest bardzo podobna, do tej, jaką miał w poprzedniej telewizji. Urban zwykle jest ekspertem w przedmeczowym studiu. Częściej dostaje również okazję, aby komentować mecze, jako tzw. “dwójka”.

3. Piotr Domagała z CANAL+ do ViaPlay

Jeszcze w momencie, kiedy stery w redakcji CANAL+ obejmował Michał Kołodziejczyk, mówił o tym, że jego celem jest budować młodych dziennikarzy, którzy w przyszłości będą stanowić o sile redakcji. Jednocześnie wskazał na osobę Piotra Domagały, którego rozwój był bardzo zauważalny. Dziennikarz pracował głównie przy Premier League, ale wkrótce został zaangażowany także do m.in. programów o polskiej Ekstraklasie czy El Classico.

Latem Domagała poinformował jednak o swoich przenosinach do ViaPlay. – Od chłopaka noszącego składy do przedmeczowego studia, do komentatora i prowadzącego program piłkarski. Arsenal – Swansea, pierwszy skomentowany mecz Premier League. Bycie reporterem podczas półfinałowego starcia Ligi Europy Arsenalu z Atletico. To są zastrzyki adrenaliny, wspaniałe uczucie. Nie zamieniłbym go na żadne inne. Cieszę się, że teraz będę mógł się tą pasją dzielić z widzami Viaplay”.

W tym sezonie Piotr Domagała w ViaPlay zajmuje się głównie rozgrywkami Bundesligi. Występuje zarówno, jako prowadzący studio, ale również komentuje spotkania, czasami prosto ze stadionu. Co istotne, od następnej kampanii, były już dziennikarz CANAL+, będzie mógł wrócić do pracy przy lidze angielskiej, do której prawa pozyskała jego platforma.

2. Łukasz Wiśniowski z Eleven Sports do CANAL+

Tuż przed startem sezonu 2021/22 Michał Kołodziejczyk informował również, że do jego redakcji niebawem dołączą dwaj doświadczeni dziennikarze. Niedługo po tej zapowiedzi okazało się, że chodzi o duet Wiśniowski – Polkowski. Skupimy się na osobie tego pierwszego, który przez poprzednie sezony pracował dla telewizji Eleven Sports. Trafił tam po kilku latach spędzonych w mediach Polskiego Związku Piłki Nożnej.

– Pamiętam, że jako nastolatek wymykałem się z domu by razem z wujkiem, oglądać mecze Ekstraklasy i lig zagranicznych w CANAL+. Po cichu liczyłem, że stanę się kiedyś częścią tego świata. Dziś, po ponad 12 latach pracy w wymarzonym zawodzie dołączam do redakcji CANAL+ i nie ukrywam, że to spora satysfakcja. „Jeszcze młodzi, a już całkiem doświadczeni” – brzmi jak idealny wpis do CV, ale właśnie w takim momencie swojego zawodowego życia jesteśmy. Cieszę się, że będziemy je mogli kontynuować wspólnie z redakcją CANAL+ – przyznawał “Wiśnia” chwilę po ogłoszeniu transferu.

Przejście Łukasza Wiśniowskiego do CANAL+ zostało ogłoszone w sierpniu przy okazji pierwszego wydania magazynu o lidze hiszpańskiej – “HOLA La Liga”. Dziennikarz prowadzi program razem z Tomaszem Ćwiąkałą. Oprócz tego, Wiśniowski komentuje spotkania La Ligi, ale prowadzi również przedmeczowe studia przy okazji meczów PKO Ekstraklasy. Na anteny telewizji udostępniane są również treści z kanału YouTube “FootTruck”, który tworzy razem ze wspomnianym wcześniej Jakubem Polkowskim.

1. Mateusz Borek do ViaPlay

Po utracie praw do Bundesligi przez CANAL+ za swoimi rozgrywkami powędrował również Mateusz Borek. Najpopularniejszy polski komentator gościnnie pracował na Sikorskiego przy okazji meczów ligi niemieckiej. Ponadto zajmował się również pojedynczymi meczami Pucharu Niemiec w Eurosporcie. Od sierpnia Borek poinformował jednak o tym, że teraz będzie współpracował tylko z ViaPlay oraz TVP Sport.

Nowe projekty to zawsze gigantyczna energia, świeże spojrzenie. Dlatego ofertę współpracy od Viaplay przyjąłem z wielkim entuzjazmem. Na tym etapie mojej przygody zawodowej chcę już robić tylko rzeczy, które sprawiają mi frajdę. A Bundesligę kocham od lat – nie krył zadowolenia tuż po ogłoszeniu tej decyzji 48-latek.

Jednocześnie ViaPlay zostało partnerem Kanału Sportowego, a więc kanału na YouTube, którego współwłaścicielem jest Borek. Materiały z platformy regularnie pojawiają się przy okazji magazynu “BundesTalk”, który emitowany jest w każdy wtorek właśnie w Kanale Sportowym. W ViaPlay Borek pracuje nie tylko komentując spotkania, ale również przy galach KSW, do których prawa platforma pozyskała niedawno.