Wywiady
Mistrzostwa Europy na żużlu - nowa jakość
21. grudnia 2012
źródło: ASInfo
- Zaprosiliśmy znanych żużlowców takich jak Tomasz Gollob. Zmieniamy formułę, dzięki transmisjom w Eurosporcie zawody dostaną niespotykany dotąd zasięg - mówi Sławomir Kryjom, dyrektor sportowy mistrzostw Europy na żużlu.

Kliknij na zdjęcie, aby je skomentować
Impreza do tej pory marginalna, nie mająca porównania z rozgrywkami ligowymi czy mistrzostwami świata z cyklu Grand Prix, ma wyjść z cienia. Do tej pory w mistrzostwach Europy nie uczestniczyli zawodnicy ze światowej czołówki. Teraz ich udział ma podnieść atrakcyjność zawodów i na stałe wpisać je do poważnego żużlowego kalendarza. Czy to się uda, czas pokaże.

- Do tej pory mało kto słyszał o tej imprezie.
- Mistrzostwa Europy na żużlu odbywają się od 2001 roku pod auspicjami Europejskiej Unii Motocyklowej. Wiosną 2011 miały jeszcze formę jednodniowego finału. Ostatnio, w tym roku, były cztery finały, czyli prawie tak jak ma być teraz. Najbardziej znani zawodnicy spośród tych, którzy sięgali po tytuł mistrza Europy to Matej Żagar, Krzysztof Kasprzak, Jurica Pavlic i Grigorij Łaguta. W latach 2013-2015 ME będą się toczyć w cyklu czterech turniejów. Dzięki transmisjom w Eurosporcie impreza zyska niespotykany dotąd zasięg. Co roku o tytuł walczyć będzie 50 zawodników. W finale wystartuje 15 i będziemy mieć jedną dziką kartę. Część w Speedway European Championship będzie walczyć w eliminacjach, a pozostali uzyskają bezpośrednią kwalifikację.

- Na czym to wszystko będzie polegać?
- Dwie rundy zaplanowano w Polsce. Suma liczona ze wszystkich czterech turniejów ustali końcową kolejność. Każde zawody mają się składać z 24 wyścigów. Runda zasadnicza z 20. Potem zawodnicy zostaną podzieleni według zajętych miejsc i przeprowadzone zostaną wyścigi finałowe. W finale D walka toczyć się będzie o miejsca 13-16 i tak do A, do miejsc 1-4. Kolejność w turnieju będzie adekwatna do zdobytych punktów. W finałach punkty będą liczone podwójnie i to zostanie zaliczone do klasyfikacji generalnej.

- Do mistrzostw Europy został zaproszony Tomasz Gollob. Kto jeszcze?
- Zawodnicy zaproszeni do cyklu reprezentują na tyle wysoki poziom, by podnieść poziom sportowy zawodów. Zaprosiliśmy też takich zawodników jak Nicki Pedersen, Andreas Jonsson, Emil Sajfudinow i mistrz Europy z 2012 roku Czech Ales Dryml. Na początku sezonu, czyli w kwietniu, maju i czerwcu odbędą się turnieje eliminacyjne w Czerwonogrodzie na Ukrainie, Debreczynie na Węgrzech i austriackim Maurach. Awans uzyska po pięciu żużlowców plus jeden rezerwowy. Siódemka z zawodów zaplanowanych na 1 lipca uzyska awans do turniejów finałowych. Te zostały zaplanowane na 27 lipca, 10 sierpnia, 14 września i 29 września. Założenie jest takie, że pierwszy i ostatni turniej odbędą się w Polsce.
powrót » do góry » drukuj wyślij link komentarze (0) dodaj komentarz
© 2010-2019 SPORTMARKETING.PL. All rights reserved.