Aktualności
 
225 mln do podziału przez kluby Ekstraklasy
 
18. kwietnia 2019, 14:31
źródło: Ekstraklasa
 
17 kwietnia odbyło się spotkanie wszystkich klubów Ekstraklasy, w którym wziął udział także prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek.

Po wysłuchaniu opinii przedstawicieli klubów rada nadzorcza Ekstraklasy S.A. przyjęła ostateczny model podziału środków finansowych, jaki ma obowiązywać od sezonu 2019/20.

Nowy mechanizm bazuje na potrzebie wzmocnienia zespołów startujących w europejskich pucharach. Jednocześnie uwzględnia głosy mniejszych klubów dla których wprowadzono nowy mechanizm solidarnościowy. Więcej środków zostanie przekazanych także na młodzież.

- Dyskusja o podziale pieniędzy nigdy nie jest prosta. Cieszę się, że udało nam się przeprowadzić ją w dobrej atmosferze. Ostateczne decyzje z jednej strony uwzględniają potrzebę wzmocnienia polskich klubów walczących o europejskie puchary, a z drugiej strony w stosunku do propozycji grudniowych uwzględniono opinie klubów zajmujących niższe miejsca w tabeli. Istotnym elementem nowego podziału środków jest zwiększenie puli przeznaczanej na szkolenie młodzieży – mówi Karol Klimczak, przewodniczący rady nadzorczej Ekstraklasy S.A.

Dzielone będą środki z rekordowych kontraktów mediowych i marketingowych. Pula środków finansowych płynących z Ekstraklasy do klubów od sezonu 2019/20 wyniesie minimum 225 milionów złotych.

Kwota dla czołowych czterech klubów występujących w europejskich pucharach wzrośnie do 14% z całkowitej kwoty. W ramach podziału uwzględniono także zwiększone środki na szkolenie młodzieży w wysokości ponad 17 milionów złotych. Składa się na to 12 milionów dzielonych po równo dla wszystkich klubów oraz dodatkowo ok 5,6 mln dofinansowania do systemu Pro Junior System.

Wprowadzono wsparcie w wysokości 2,25 mln złotych dla drużyn, które spadną z Ekstraklasy do niższej klasy rozgrywkowej. Utrzymano opłatę solidarnościową dla pozostałych klubów z dolnej ósemki. W ramach tzw. „solidarity payment” przeznaczonych zostało na ten cel ponad milion złotych. 


 


Słowa kluczowe: ekstraklasa | pilkanozna | finanse | zarzadzanie | polska
 
powrót » do góry » drukuj wyślij link komentarze (0) dodaj komentarz
 
 
© 2010-2019 SPORTMARKETING.PL. All rights reserved.