Aktualności
 
Jagiellonia polepszyła infrastrukturę
 
12. czerwca 2019, 09:43
źródło: Jagiellonia Białystok
 
We wtorek po południu odbyło się uroczyste otwarcie nowego ośrodka treningowego Jagiellonii Białystok przy ulicy Elewatorskiej.

W uroczystości wzięło udział wielu gości, w tym prezes Ekstraklasy SA, Marcin Animucki, a także przedstawiciele rady nadzorczej, zarządu, pierwszej drużyny, pracownicy i kibice Jagiellonii Białystok oraz liczni reprezentanci mediów zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich.

- Ośrodek, który dzisiaj otwieramy, jest efektem wieloletniej pracy akcjonariuszy, członków zarządu oraz rady nadzorczej. Niemal dziesięć lat minęło od momentu, gdy nasz klub zaczął ubiegać się o pozyskanie terenów, które będą odpowiednie do budowy ośrodka piłkarskiego. Dzisiaj cieszymy się, że ten proces dobiegł końca – mówił Wojciech Strzałkowski, przewodniczący rady nadzorczej oraz przedstawiciel głównego akcjonariusza Jagiellonii Białystok.

Budowa nowej bazy treningowej Jagiellonii Białystok, prowadzona przez firmę R/S Budownictwo, trwała nieco ponad rok, od kwietnia 2018 roku. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 15 mln złotych netto (18,9 mln złotych brutto), z czego większa część kosztów została pokryta ze środków własnych klubu. Inwestycja została także kwotą dofinansowana 6,6 mln złotych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, wspieranego przez Totalizator Sportowy.

- To pierwszy taki obiekt, który powstał dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Cieszę się, że mogliśmy dołożyć do niego swoją cegiełkę. To niezwykle ważny obiekt, bo dzięki sprawnemu funkcjonowaniu akademii piłkarskich polska piłka klubowa ma szansę wejść na wyższy poziom. W MSiT kładziemy szczególny nacisk na zrównoważony rozwój infrastruktury sportowej i w ciągu tych czterech lat przeznaczymy na ten cel kwotę ponad 2 miliardów złotych. (…) Stawiamy w dużym stopniu na sport dzieci i młodzieży. Chcemy kształtować nowe polskie talenty, także te piłkarskie. Jestem przekonana, że będą tu trenowały talenty nie tylko na miarę ogólnopolską, ale też europejską i światową. Mam nadzieję, że ten obiekt będzie wszystkim dobrze służył – mówiła Anna Krupka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Ośrodek przy ulicy Elewatorskiej składa z trzech boisk. Jedno pełnowymiarowe będzie posiadało sztuczną nawierzchnię oraz balon. Dwa pozostałe mają nawierzchnię naturalną. Pierwsze z nich jest pełnowymiarowe i podgrzewane, a drugie ma wymiary 68 na 33 metry. Dodatkowo przy boiskach powstały budynki szatniowo-administracyjne oraz magazynowe. W skład pierwszego z nich wchodzi pięć szatni, sala treningowa, pomieszczenia obsługi, sztabu szkoleniowego oraz medycznego.

- Te dwa pełnowymiarowe boiska i jedno mniejsze nie są szczytem naszych marzeń. Jest to z pewnością duże osiągnięcie w historii klubu, ale nie zamierzamy na tym poprzestać. Będziemy dalej ubiegali się o pozyskanie terenów, które będą mogły służyć nam na boiska treningowe Akademii Piłkarskiej. Uważamy, że stawianie na akademię i rozwój młodzieży jest najważniejszym elementem rozwoju polskiej piłki klubowej – dodawał Strzałkowski.

- Bardzo się cieszę, że premier zaprasza kluby Ekstraklasy, przedstawicieli sportu i piłki nożnej, na ogólną dyskusję o tym, co można zrobić, aby polska piłka klubowa rozwijała się i znalazła odpowiednie miejsce na arenie europejskiej. Cieszymy się z sukcesów drużyny narodowej, ale aby zasilać w przyszłości kadrę narodową zawodnikami, potrzebujemy akademii piłkarskich nie tylko w Białymstoku, lecz w całym kraju. Potrzebujemy akademii, infrastruktury i szkolenia, ażeby z tej młodzieży mieć jak największą pociechę i wsparcie dla drużyny narodowej – kontynuował przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok.

Warto zaznaczyć, że w ośrodku pracować będą ludzie, którzy związani są z Jagiellonią od wielu lat, choć o ich ciężkiej i pożytecznej pracy publicznie nie mówi się zbyt wiele. Są to Włodzimierz Siemieniuk, Andrzej Kalata, Jacek Lewasz oraz Dorota Tomulczuk. Sam kierownik, Bartosz Kobrzyniecki, dołączył do jagiellońskiej „drużyny” już w 2019 roku.

Zawodnicy pierwszej drużyny Ireneusza Mamrota do swojego nowego „domu” zawitają już w przyszłym tygodniu, kiedy to rozpoczną przygotowania do nowego sezonu 2019/2020. Ponadto w ośrodku podnosić swoje umiejętności będzie większość zawodników Akademii Piłkarskiej Jagiellonii Białystok.

- Dzisiejsze otwarcie ośrodka treningowego jest bardzo ważnym krokiem w rozwoju naszego klubu i akademii piłkarskiej, ale nie ostatnim. Zależy nam na tym, aby nasz klub, nasza drużyna i nasza akademia piłkarska się rozwijały. To dla nas bardzo ważny moment – podsumował Wojciech Strzałkowski. 
 


 
powrót » do góry » drukuj wyślij link komentarze (0) dodaj komentarz
 
 
© 2010-2019 SPORTMARKETING.PL. All rights reserved.